Sundat, nebo nesundat? Jak vyřešit hamletovský problém, bychom po ledové nadílce nesčítali na jaře na střeše jen škody

 Dílna 
25. října 2014 10:47 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Důkladným vyčištěním a kontrolou okapů a svodů předejdeme případným škodám. U některých objektů je vhodnější žlaby na zimu odstranit stavebnictvi3000.cz
Nemilému překvapení a komplikacím předejdeme na podzim i důkladnou kontrolou celého okapového systému domu či rekreačního objektu. Mnohdy, především v horských oblastech, je vhodné posoudit způsob jejich upevnění a rozhodnout, zda by nebylo lepší okapy na zimu úplně odstranit.

Základem úspěšného překonání zimy je důkladné vyčištění žlabů. V zanesených okapech totiž zůstává zbytečně dlouho voda z tajícího sněhu, má čas v nich zamrzat, a žlaby jsou pak přetížené a deformují se.

Nejvhodnější dobou je zpravidla přelom října a listopadu, kdy už je listí z okolních stromů zcela spadané. Jestliže má v tomto směru příroda trochu zpoždění, raději počkáme, aby poryvy větru znovu okapy nezanesly.

Nečistoty uvnitř okapů raději odstraňujeme pouze ručně, použijeme jen ochranné rukavice. U korodujících materiálů totiž hrozí riziko, že bychom je zahradní lopatkou či jiným nářadím nechtěně poškrábali, a tím si zbytečně zadělali na problém. Při práci postupujeme směrem od výtokového otvoru, aby nám do něj odstraňované nečistoty nepadaly.

Zkontrolovat musíme i průchodnost odtokové roury neboli svodu. Pokud máme dostatečně dlouhou zahradní hadici, ideální je propláchnout všechny svody proudem vody. Jestliže jsou zanesené, můžeme je pročistit perem na čištění odpadů.

Na závěr ještě celý systém podrobíme důkladné vizuální kontrole. U korodujících materiálů se zaměříme především na stopy po rzi a prohlédneme všechny spoje, zda nejsou někde prasklé.

Rozhodnutí, zda okapy před zimou sundávat, nebo nikoli, záleží na tom, zda je odvodnění střechy správně navrženo a zrealizováno. Pokud ano, tak žlaby sundávat nemusíme. U starších nebo rekonstruovaných objektů mohou nastat problémy kvůli nedokonale zateplenému podkroví. Odtávající sníh a především led se pak ze střechy sunou ohromnou silou, vytvářejí bariéry, a žlaby a háky pak snadno poničí. V takovém případě je samozřejmě vhodnější žlaby sundat, než pak na jaře sčítat škody.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Letošního Psího dne v Praze se opět zúčastní i známé tváře. Osobně můžete potkat třeba Helenu...

Styl

Střeva jsou klíčovým orgánem pro naši imunitu. Mnoho chronických nemocí má původ ve střevech

Dům a zahrada

Jak vyhnat mravence ze zahrady bez použití chemie? Vsaďte na osvědčené rady našich babiček