Druhy palet a výroba nábytku z nich

 Dílna 
28. května 2015 21:40 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nábytek z palet vám ukáže, jak můžete tvořit velké věci, i když nejste právě zdatný kutil. Wikimedia Commons
Palety a především nejznámější detailně normalizované europalety jsou stále oblíbenějším materiálem k výrobě nábytku svépomocí. Množí se tipy a návody, ale leckdo to také zkouší systémem pokus-omyl.

Některé typy palet

Pod názvem paleta dnes už automaticky většinou myslíme europaletu – tato výměnná transportní paleta se natolik rozšířila a zná ji každý, že skoro ani nevíme jako laici, že existují i palety jiné. Kromě plastových se ale vyskytuje především dřevěná düsseldorfská paleta, na které je dřevo kombinované s kovem. Je menší a má menší nosnost. Dřevo šetří zase lisovaná dřevěná Inka, ta je lehčí a skladnější a vzniká slisováním dřevěných odřezků. Je stejně jako europaleta tepelně ošetřená. Ke stavbě nábytku a doplňků se dají využít nejlépe nové i staré europalety, ale i düsseldorfské palety.

Nákup malého množství není někdy lehký

Co nás zajímá především, chceme-li si vyrobit paletová nábytek, je koupě palet. To není vždy jednoduché, výrobci často nemají o malé množství zájem. Proto je nejlepší projít internet, vypsat a obvolat si výrobce a u některého si nechat palety – a to v požadovaných rozměrech a množství – jednoduše vyrobit. Nejdřív ale zjistěte, kolik minimálně kusů prodávají a podívejte se i ve výkupnách palet.

Palety se dají koupit u jejich výrobců a prodejců, v různých skladech.

Popis různých palet

Paleta má na horní části prkna. U europalety jsou vedena délku a je jich pět. U düsseldorfské palety jsou přibity na šířku. U jiné palety mohou být u sebe bez mezer a tvořit tak plnou plochu. Spodní stranu tvoří 3 prkna připojená k horní straně různým způsobem: u europalety dřevěnými špalíky, u düsseldorfské palety kovem a odlišné další palety mají zase dřevotřískové špalíky.

Europalety jsou ke stavbě postelí a gaučů výhodné pro své ideální rozměry. Jejich délka je 120 cm a šířka 80 cm, takže když se sestaví k sobě jedna na délku a jedna na šířku, dostaneme délku dvoumetrové postele. Ze stejného důvodu jsou také vhodné k výrobě pohovek. Venkovní nábytek se většinou nechává drsnější, zabrušuje se jen zhruba. Palety by se měly případně ošetřit přípravkem proti působení dřevokazných hub a hmyzu.

Europaleta – Rozměr 800 × 1200 mm, nosnost 1000 až 2000 kg

Düsseldorfská paleta – Rozměr 600 × 800 mm, nosnost 500 kg

Atypické rozměry palet – 600×400, 800×800,1000×1000, 1400×1400, 1200×1000 mm

Paleta je přece jenom surové dřevo určené na jiné věci, než je nábytek. Přesně řečeno jako součást obalu při transportu. Jak je tedy zaručeno, že si s ní domů nepřineseme škůdce, že je dřevo bez červotoče a podobné havěti? Nejnovější europalety nejsou chemicky napuštěné, ale tepelně ošetřené. Jsou tedy vhodné do interiéru. Způsob ochrany je ale před koupí nutno zkontrolovat. Něco více o europaletě

Europaleta se v posledních desetiletích Evropě rychle rozšířila a je dnes nepostradatelným transportním prvkem. Je výměnná, pořád tedy putuje od jednoho k druhému příjemci a nevrací se odesílateli, ale na místě kam dorazila, se znovu použije a naloží – anebo si ji odveze speditér. Europalety jsou proto pořád v oběhu. Vyměňují se kus za kus a vykupují se. Také se prodávají, ovšem převážně ve velkém množství, třeba po kamionech.

Palety vyrobené počínaje rokem 2010 jsou vždycky tepelně ošetřené

Hmotnost europalety činí 20 až 24 kg – podle stupně suchosti dřeva

Europaleta má nosnost 1000 až 2000 kg – podle rovnoměrnosti zá­těže

Europalety mají rozměr 800 × 1200 mm, tyto rozměry jsou dané normou ČSN 26 9110 a podle mezinárodní UIC 435/2, zde jsou uvedeny všechny technické detaily, druh řeziva, tipy hřebíků jejich rozmístění, apod. Na vnějších viditelných plochách špalíků na obou podélných stranách palety je povinně následující značení: pravý rohový špalík nese oválnou značku EUR nebo EPAL. V levém roku je dopravce. Uprostřed měsíc a rok výroby. Značení palet je potom na hotovém paletovém nábytku zajímavým dekorem a puncem původu dřeva.

Jak se paletový nábytek ošetřuje?

Povrch palety před dalším užitím by se měl rozhodně sbrousit. Připravená paleta na výrobu nábytku, polic a jiných doplňků je tedy potom z různorodého dřeva, sbroušená, tepelně ošetřená proti škůdcům a ničím nenapuštěné. Stačí ji tedy potom v průběhu užívání přetřít vlhkým hadříkem nebo luxovat. To platí i v případě, že by se později dřevo třeba lazurovalo, napustilo včelím voskem nebo – v případě že by začalo žloutnout – bělicí lazuru, aby zůstalo světlé.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda