Starý dřevěný sud jednoduše proměníte v krásný odkládací stolek nebo stylovou dekoraci
V první řadě se pusťte do důkladné kontroly sudu. Není totiž nic horšího, než když úpravou strávíte několik hodin a sud se vám po pár měsících rozpadne. Zkontrolujte, zda sud není výrazně narušený dřevokazným hmyzem nebo mechanicky poškozený. Oprava značně poškozeného sudu totiž není příliš lehká záležitost a je lepší nechat to na profesionálovi. V případě, že narazíte na sud v dobrém stavu, máte vyhráno.
Vypláchněte vodou
Nejprve dřevěný sud nebo soudek pořádně vypláchněte. Celý sud naplňte studenou vodou, zatřepejte s ním a nechte vodu vytéct. Takto soudek vypláchněte alespoň třikrát, ať ze soudku vyplavíte všechny nečistoty. Nyní se pusťte do vnější strany, očistěte všechny nečistoty a následně přejděte k broušení. Slouží k tomu různé druhy brusných papírů, pláten nebo tzv. houbiček. Podložkou bývá papír, plátno nebo většinou PU pěna tvarovaná do různých profilů. Na vhodnost použití se vždy informujte u výrobce brusiva.
Jakmile máte obroušeno, povrch dřeva napusťte vhodným fungicidním napouštědlem, které zajistí ochranu dřeva i proti napadení plísněmi, houbami a hmyzem. Stůl ze sudu bude vypadat dokonale zejména v případě, ponecháte-li jeho typický dřevěný vzhled. Pro ten je vhodné aplikovat tenkovrstvou lazuru, která hluboce proniká do struktury dřeva a zvýrazňuje jeho strukturu. Poskytuje také dlouhodobou ochranu dřeva proti vodě a UV záření. O tom, jakou vybrat domácí vinotéku, jsme psali zde.
Ideálně dubové
Horní desku pak vytvoříte z opracované dřevěné desky, ideálně dubové, kterou k sudu přikotvíte. Dřevěná deska však není nutností, sud lze nechat pro odkládání věcí i bez desky. Postarejte se však o to, aby byl sud stabilní a nehrozilo tak nebezpečí převrácení. Základem je rovný podklad. Jelikož je dřevo těžké, není potřeba sud dodatečně zatěžovat nebo vyplňovat.