Starý dřevěný sud jednoduše proměníte v krásný odkládací stolek nebo stylovou dekoraci

 Dílna 
28. srpna 2020 10:02 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
OK Co se starým sudem? Poslouží jako stolek Depositphotos
Našli jste v kůlně za domem starý dřevěný sud a chystáte se ho vyhodit? Rozhodně to nedělejte a raději se pusťte do renovace, můžete z něj vykouzlit odkládací stolek nebo dekoraci.

V první řadě se pusťte do důkladné kontroly sudu. Není totiž nic horšího, než když úpravou strávíte několik hodin a sud se vám po pár měsících rozpadne. Zkontrolujte, zda sud není výrazně narušený dřevokazným hmyzem nebo mechanicky poškozený. Oprava značně poškozeného sudu totiž není příliš lehká záležitost a je lepší nechat to na profesionálovi. V případě, že narazíte na sud v dobrém stavu, máte vyhráno.

Vypláchněte vodou

Nejprve dřevěný sud nebo soudek pořádně vypláchněte. Celý sud naplňte studenou vodou, zatřepejte s ním a nechte vodu vytéct. Takto soudek vypláchněte alespoň třikrát, ať ze soudku vyplavíte všechny nečistoty. Nyní se pusťte do vnější strany, očistěte všechny nečistoty a následně přejděte k broušení. Slouží k tomu různé druhy brusných papírů, pláten nebo tzv. houbiček. Podložkou bývá papír, plátno nebo většinou PU pěna tvarovaná do různých profilů. Na vhodnost použití se vždy informujte u výrobce brusiva.

Jakmile máte obroušeno, povrch dřeva napusťte vhodným fungicidním napouštědlem, které zajistí ochranu dřeva i proti napadení plísněmi, houbami a hmyzem. Stůl ze sudu bude vypadat dokonale zejména v případě, ponecháte-li jeho typický dřevěný vzhled. Pro ten je vhodné aplikovat tenkovrstvou lazuru, která hluboce proniká do struktury dřeva a zvýrazňuje jeho strukturu. Poskytuje také dlouhodobou ochranu dřeva proti vodě a UV záření. O tom, jakou vybrat domácí vinotéku, jsme psali zde.

Ideálně dubové

Horní desku pak vytvoříte z opracované dřevěné desky, ideálně dubové, kterou k sudu přikotvíte. Dřevěná deska však není nutností, sud lze nechat pro odkládání věcí i bez desky. Postarejte se však o to, aby byl sud stabilní a nehrozilo tak nebezpečí převrácení. Základem je rovný podklad. Jelikož je dřevo těžké, není potřeba sud dodatečně zatěžovat nebo vyplňovat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton prozradila, jak si udržuje postavu a přidala i tip na salát z vodního melounu

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Tech

Na Marsu rover vyfotil lidskou technologii. Jde o materiál, který naše civilizace vyrábí od padesátých let...