Ekonomický pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti

 Dílna 
15. dubna 2017 07:25 / redakce
  1
📷
1 fotografie v galerii
Pomocí tavné pistole snadno spravíme i naštípnutý keramický květináč Internet
Přilepit odštípnutý roh či květináč, upevnit papírové, skleněné nebo látkové dekorace či snadno nazdobit jarní věnec a dekorace pomůže malý pomocník s velkým výkonem – tavná pistole.

S tavnou pistolí dokonce můžeme dočasně přichytit díly a součástky, pro jejichž přidržení během lepení bychom jinak potřebovali třetí ruku.

Manipulace s klasickým lepidlem klade zvýšené nároky na udržení čistoty, protože lepidlo může ukápnout vedle, a znehodnotit tak již hotovou část díla. Naproti tomu s tavnou pistolí pracujeme lehce a přesně. Výhodou je čistá práce i v hůř přístupných místech.

Tavná lepidla představují ekonomické řešení při lepení nejrůznějších materiálů, jako je papír, plasty, dřevo či pěnové a lehčené hmoty. Podle složení poskytují trvalé nebo rozebíratelné slepení s různým stupněm tepelné odolnosti. Princip spočívá v roztavení lepidla na hmotu, jež optimálně pokryje lepené povrchy a po ztuhnutí vytvoří pevný spoj, který je teplotně vratný.

Lepidlo snadno přilne k nerovným i hladkým povrchům, které by měly být zbaveny prachu a mastnoty. Můžeme ho i vrstvit, a vyplnit tak nerovnosti, nebo vytvořit větší kapku či vrstvu a lepený předmět do něj usadit. To je vhodné především při výrobě dekorací, jako jsou aranžmá ze suchých nebo řezaných květů, nebo při výrobě adventních či dušičkových věnců.

Lepidlo velmi rychle tuhne a chladne. Předmět, který lepíme, musíme po dobu lepení přidržet nebo zatížit, protože lepidlo drží až po vytuhnutí. To však trvá jen pár desítek vteřin. Je proto vhodné práci si předem pečlivě promyslet, připravit vše potřebné, a pak pracovat rychle.

Tavné lepící tyčinky mohou mít více průměrů i délek, při jejich dokupování je proto nutné znát typ, který potřebujeme, podle typu používané pistole. Tavné lepidlo je výhodné i ekonomicky, z jedné tyčinky můžeme nanést více než 46 metrů lepidla v milimetrové vrstvě.

K dekoračním účelům se používají i barevné lepicí tyčinky, někdy s přidanými třpytivými glitry. Můžeme s nimi zdobit nejrůznější předměty přímo, lepidlo po zaschnutí a ochladnutí vytvoří barevnou průsvitnou vrstvu s třpytkami.

Témata: dílna, lepení, pistole, kutil
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...