Jak na nivelování podlahy

 Dům 
17. srpna 2017 19:09 / Marie Popelková
  10
📷
1 fotografie v galerii
Při rekonstrukci podlahy nebo i pokládce nové podlahy se jen málokdy vyhnete situaci, kdy je potřeba podklad vyrovnat.  Shutterstock
Vrstva samonivelační stěrky by měla zakrýt všechny nerovnosti a vytvořit souvislou a hladkou plochu pro pokládku vybrané podlahoviny. 

Ačkoliv se stěrce říká samonivelační, příznačnější název by byl pouze nivelační stěrka, protože nelze na nerovnou podlahu pouze nalít hmotu a nic jiného nedělat. Samonivelační stěrka se sama nerozprostře, to za ní musíte udělat vy, aby byla podlaha dokonale rovná a pevná.

Jak začít

Dříve, než začneme s pokládkou jakékoliv podlahy, musíme vyrovnat její povrch (rovnost +-2 mm na délku 2 m). Pokud si nechceme podlahovou krytinu zničit, nebo mít podlahu plnou dolíků, je vyrovnání podlahy bezpodmínečně nutné. Ověříme si požadavky na tloušťku potěru v závislosti na zatížení. Podklad musí být pevný, odmaštěný, bez trhlin a suchý. Po dokonalém vytvrdnutí a vysušení podkladu nosné konstrukce musíme vyrovnat všechna zakřivení a hrboly, abychom už mezivrstvu kladli na plochu dokonale rovnou. V praxi to znamená, že zbrousíme vystupující části a na podlahu naneseme vrstvu zalévací hmoty – stěrky, která vytvoří přesně vodorovnou hladinu.

Zhodnocení povrchu

Stěrku pořizujeme s přihlédnutím k budoucímu povrchu (dřevo, beton, dlažba…) a nutné tloušťce stěrkování, která může být maximálně 5 cm: větší nerovnosti se stěrkovat nevyplatí. Před stěrkováním samotným zhodnotíme, zda povrch splňuje předpoklady pro pokládku podlahy. Pokud jsou v něm trhliny, vlhkost, nebo již byl kdysi nekvalitně vyrovnáván, poradíme se o dalším postupu s odborníkem. Trhliny mohou například znamenat, že je podklad poškozen, protože se dům hýbe, což znamená, že i nová stěrka nejspíš popraská a znehodnotí se.

Co budete potřebovat k vyrovnání podlahy

vysavač, latexovou základovou barvu, váleček, pravítko, tužku, vyrovnávací směs na podlahy, 25 litrový kbelík, vrtačku, míchací nádstavec na vrtačku („vrtule“), stěrku
pásovou brusku 

Návod jak používat vyrovnávací hmotu na podlahy

1. Vysajte podkladovou podlahu vysavačem a pak na ni naneste válečkem latexovou základovou barvu. Použijte základovou barvu určenou právě k tomuto účelu, dostanete ji u prodejce podlah. Tím zajistíte, že vyrovnávací hmota přilne k podkladu.
2. Pomocí pravítka najděte na podlaze propadlá místa a označte si je tužkou.
3. Namíchejte v 25 litrovém kbelíku vyrovnávací hmotu, použijte k tomu vrtačku s nádstavcem na míchání. Podle návodu na balení přidejte vodu, až bude mít směs řídkou tekutou konzistenci. Pracujte rychle, namíchejte směs během 2-3 minut, protože směs začne ihned sedat a za 10-20 minut už bude tak tvrdá, že ji nebudete moct použít.
4. Nalijte směs na označená místa a nechejte trochu ztuhnout, pak ji stěrkou uhlaďte a vyrovnejte s okolní podlahou.
5. Po namíchání a nanesení každé várky a před vyrobením další ihned umyjte kbelík a stěrku vodou. Když jednou začne směs sedat, nemůžete to oddálit přidáním další vody, a zbytky předchozí várky by znečistily novou. Pokud se stane, že Vám směs ztuhne ve kbelíku nebo na nástrojích, její odstranění bude obtížné.
6. Nechejte směs 2-4 hodiny ztvrdnout, než po ní začnete chodit, a dalších 12-24 hodin před instalací dlaždic nebo jiné podlahové krytiny.
7. Odstraňte hrby a vyvýšeniny na vyrovnávací hmotě obroušením pásovou bruskou. Vysajte prach od broušení, než začnete instalovat novou podlahu.

Tipy a upozornění:

Pokud Vám vyrovnávací hmota ztuhne ve kbelíku dřív než ji stačíte použít, nesnažte se do ní dostat další vodu. Tím ji rozlámete a bude nepoužitelná. Místo toho ji vyhoďte, vyčistěte kbelík a udělejte si novou várku.

Nepokládejte dlaždice dokud si nebudete jistí, že je vyrovnávací hmota zcela suchá. K vlhké směsi lepidlo na dlaždice řádně nepřilne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

K důkladnému úklidu bytu vám může pomoci i sníh. Využijte jeho sílu na maximum

Zavřít reklamu