Proč zvolit korkovou podlahu? Je velmi příjemná a jednoduše ji položíte i sami

 Dům 
08. října 2018 14:02 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Korková podlaha je příjemná při chůzi Shutterstock
Přemýšlíte o tom, jakou podlahovou krytinu doma zvolit? Možná vás osloví korek. Korková podlaha vypadá dobře a navíc je velmi příjemná při chůzi. Pokládku zvládnete i sami, poradíme vám, jak na to.

Pokud si pořídíte desky korkové podlahy s klik systémem, které se kladou plovoucím způsobem, zvládnete si podlahu položit i sami. Desky se nespojují s podkladem, takže na položení korkové podlahy nebudete potřebovat lepidlo. Po vnějším obvodu u stěn je potřeba nechat dilatační spáru, aby se v případě výkyvů teplot mohly desky vyrovnat.

Dejte si ale pozor, na jaký podklad korkovou podlahu hodláte položit. Staré podlahové koberce, kámen a dřevo jsou pro tuto podlahu naprosto nevhodné podklady.

Než se do pokládky pustíte, musíte mít perfektně připravený podklad. Ten musí být hlavně suchý a rovný. Pokud původní podlaha vykazuje nerovnosti větší než 3 mm na metr, je potřeba ji vyrovnat, např. tmelem.

Začněte parotěsnou fólií

V závislosti na podkladu položte parotěsnou fólii. Pásy položte s přesahem 10 cm a spoje parotěsně přelepte pomocí hliníkové těsnicí pásky. Na okrajích přeložte fólii cca 5 cm směrem nahoru.

Na vyrovnání drobných nerovností následně položte podložku pod podlahu, která je vhodná k vámi vybrané podlahové krytině a podkladu. Tyto podložky jsou k dispozici buď v roli nebo ve tvaru skládacích desek. Pokud použijete podložku s integrovanou parotěsnou fólií, tak obvodové okraje utěsněte pomocí těsnicí a distanční pásky.

Distanční pěna se po pokládce podlahy odstraní. Těsnicí a distanční páska se pokládá na dvou stranách místnosti, jednoduchá těsnicí páska po obvodu celé místnosti.

Nechte krytinu aklimatizovat

Podlahovou krytinu nechte alespoň 48 hodin před položením aklimatizovat v dané místnosti. Pro první řadu pokládky se na prknech rovnoměrně uříznou pera. U stěn s nepravidelným tvarem vyznačte tento průběh na první řadu prken. Provrtejte dřevěné prkénko a zasuňte tužku a obkreslete. Prkna poté uřízněte podél vyznačené čáry.

První prkno se položí stranou s perem směrem ke stěně. Těsnicí a distanční páskou se udělá dilatace cca 10 – 15 mm ke stěně. Další prkna budete přidávat do první řady vždy čelní stranou.

Poslední prkno v řadě se otočí o 180° a vyznačí se na něm požadovaná délka s příslušným odstupem od stěny. Při použití ruční pilky se řeže z horní strany. Pokud použijete elektrickou pilku, tak řežte ze spodní strany, tak zabráníte štěpení okrajů. Použijte k tomu vhodný pilový list.

Velké finále

Zasaďte poslední prkno první řady. Zbytek můžete použít jako začátek další řady, pokud tento zbytkový kus měří více než 30 cm a v první řadě se neodřízlo pero. Spoje by měly být přesazeny alespoň o 40 cm.

Pro poslední řadu je nyní nutné určit šířku prkna. Položte prkno na předposlední řadu v zákrytu a vyznačte požadovanou šířku pomocí dalších kusů. Také zde je nutné zohlednit dilatační spáru ke stěně. Nyní můžete prkna přidat. V případě potřeby použijte táhlo. Velmi oblíbená je také podlaha z PVC, o té jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...