Co lze na dálku ovládat mobilem? Světlo, teplo, ale i pračku nebo kávovar

Pračku můžete zapnout na dálku i bez vaší účasti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
09. února 2019 07:52 / Depositphotos
  4   1
Modernizace a informační technologie se rychlostí blesku šíří do všech možných oblastí. Zatímco na konci minulého tisíciletí byly novinkou mobilní telefony, nyní po dvaceti letech přes ně lze už ovládat spoustu věcí. Mobil může být užitečným pomocníkem do domácnosti. Co vše lze přes něj ovládat?

Doba za pár let výrazně pokročila. V devadesátých letech se lidé chlubili prvními mobilními telefony, když nemuseli volat z pevné linky. Společnost zahltily sms zprávy. Časem vznikly chytré telefony, které už dovedou udělat mnoho věcí. Nejenže fotí, připojí se na sociální sítě nebo email a zaplatí účty, ale mohou pomoct i s domácností.

Osvětlení i vytápění

Pomocí mobilu můžete ovládat například osvětlení v bytě. Takzvané chytré osvětlení můžete realizovat speciálními žárovkami napojenými na internetovou wi-fi síť. Rozsvítit a zhasnout pak bude možné dálkově přes mobil. Zajímavostí je, že některé žárovky nabízejí i různé barvy, nebo dokonce vůni.

Díky mobilu můžete lehce manipulovat i s vytápěním nebo ohřevem vody. Kotel nebo tepelné čerpadlo se dá dálkově ovládat, ale je možné provést i základní nastavení a nechat vše na automatice. Pro každou místnost se dá navolit optimální teplota v požadovaném čase, protože se systém o udržování této hodnoty postará sám.

Zároveň ale pracuje tak, aby šetřil vaši peněženku. Může se tak tedy stát, že přes den se topit nebude, protože jste v práci. Ale po příchodu z práce už vás přivítá vyhřátý byt, ve kterém se začne topit třeba o hodinu dříve, než dorazíte.

Existují i chytré bojlery, které majitele informují o spotřebě vody v domácnosti. Na základě toho pak dovedou snížit spotřebu. Stejně můžete nakládat i se zásuvkami a energiemi. Chytrou zásuvku můžete ovládat přes internet a mobil, takže lehce zapnete nebo vypnete jakékoliv spotřebiče. Na dálku si tak jednoduše aktivujete pračku, v předstihu konvici s vodou na kafe, nebo třeba jen televizi.

Vzbudit děti

Pomocí časovače na dálku můžete ovládat i žaluzie nebo markýzy. Vzbudíte tak děti, které jdou později do školy, nebo partnera, který jde do práce. Na druhou stranu to může i odlákat zloděje, kteří mají dojem, že uvnitř stále někdo je, přestože vy už jste na cestách nebo v kanceláři.

Mobil můžete propojit i s bezpečnostním systémem. Spojíte tak mobil, alarm i chytré zámky. Pracují bez klíčů, takže můžete odemykat a zamykat pouze přes mobil, klíče máte jen jako pojistku pro případ poruchy. Chytrý zámek můžete využít i na garážová vrata. Speciální senzory mohou podávat hlášení majiteli nebo přímo bezpečnostní službě.

Mimochodem, víte, že prakticky jakákoliv garážová vrata můžete ovládat přes mobilní telefon? Je to totiž možné pomocí tzv. GSM klíče, který lze jednoduše nainstalovat na elektrický pohon garážových vrat nebo vjezdové brány. Garážová vrata pak můžete otevírat, zavírat i zamykat na jakoukoliv vzdálenost.

Pokud vypadne proud, nemusíte se ničeho bát. Nastane pak stejná situace, jako byste chytré řešení s mobilem neměli. Bez proudu sice nepůjde televize ani pračka nebo světla, ale jakmile se dodávka znovu obnoví, systém si nastavení zapamatuje a pojedete dál podle zvyklostí. O montáži žaluzií jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu