Trápí vás opravdu zažraná mastnota na kachličkách v kuchyni? I takovou hravě zničíte

Za sporákem se mastnota usazuje nejčastěji
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
10. února 2019 11:02 / Internet
  50   10
Možná jste párkrát zapomněli vyčistit kachličky kolem sporáku nebo jste se pustili do vaření s takovou vervou, že olej stříkal doslova na všechny strany. Ať tak či tak, nemusíte se obávat, že silně zažranou mastnotu budete drhnout hodiny. Stačí vědět, jakou zbraň proti této špíně vytasit.

Zaschlá vrstva mastnoty vyvolává snad v každé hospodyňce obavy z hodin úmorné práce, kterou budou muset vynaložit na její odstranění. Když se totiž na vrtsvu mastnoty nalepí prach, bývá opravdu problém se špíny zbavit. Přesto to jde, a to i bez zbytečné námahy.

Silná trojkombinace

Na trhu jsou k dostání různé odmašťovací prostředky, ale pokud se chcete vyhnout chemii, vsaďte na osvědčený domácí čistič, který si připravíte z vody, octa a soli. Díky této trojkombinaci prach s mastnotou pustí raz dva a navíc domácí čistič pak můžete ještě použít na chromové doplňky, které se díky němu budou nádherně lesknout.

Na olej olejem

Agresivní chemické prostředky strčí do kapsy i další fígl, který zpopularizovala jedna americká odbornice na úklid. Jde o naprosto jednoduchý trik, který ale naprosto perfektně funguje. Nepoddajnou mastnotu čistí pomocí oleje.

Stačí si vzít suchý hadřík a nanést na něj trochu oleje. Americká odbornice používá minerální, ale klidně lze použít i jakýkoliv běžný kuchyňský olej, který máte po ruce. Čerstvý olej spolehlivě rozpustí ten starý a vaše kachličky budou opět zářit čistotou.

Pomocník z autodílny

Pokud se potýkáte s opravdu silně usazenou mastnotou a špínou, můžete vyzkoušet ještě jeden tip, a to prostředek na čištění motorů. Dá se pořídit i takový, který je šetrný k životnímu prostředí. Vždy ale pracujte v rukavicích, přípravek totiž velice vysouší ruce. Můžete si být jisti, že špína z vašich obkladů zmizí prakticky okamžitě.

Pro lepší práci můžete čistič motorů nalít do rozprašovače. Nechejte chvíli působit a pak několikrát povrch otřete hadříkem namočeným v teplé vodě. Při následném umývání buďte důslední, ať z kachliček vymyjete i poslední zbytky přípravku. O tom, jak odstranit olejové skvrny z venkovní dlažby, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu