Pokud se chystáte mýt okna, bude se vám hodit několik základních pravidel, která vám to usnandní
Pokud mezi ně patříte i vy, pak byste měli myslet na několik základních pravidel, která s tímto souvisejí.
Nic nevynechejte
Hned na úvod bychom si měli ujasnit, že péče o okna se netýká pouze jejich skleněných částí. Těm obvykle věnujeme nejvíce času, avšak je třeba si uvědomit, že stejně důležitá je také očista okenních rámů a parapetů. Zkuste se proto tentokrát zaměřit i na tyto části, které se správným fungováním oken mají mnoho společného.
Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak dřevěná okna. Není vhodné používat abrazivní čisticí prostředky, ani ocelové drátěnky či houbičky s hrubým povrchem.
Středně hustá pěna
Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně ji zalijte peroxidem. Stačí ho jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte směs několik minut působit, a poté ji setřete hadrem nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.
Věnujte se těsnění
Po tomto procesu budou vaše rámy a parapety čisté, proto se můžete pustit do další práce. Nyní je na čase věnovat se těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nezteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici.
Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik stovek korun za výměnu popraskaného, a tudíž nefunkčního těsnění za nové. Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.
Pokud jste zvládli všechny předešlé kroky, můžete se směle pustit do sice nejméně oblíbené, ale přesto potřebné činnosti, a to do mytí skel. Aby však po hodinách práce nepřišla vaše snaha nazmar, přečtěte si náš další článek o chybách, kterých je dobré se při čištění skleněných tabulí vyvarovat.