Plastová zatravňovací dlažba je dražší než betonová, ale trávník vám poděkuje

Trávníku se mezi betonovými zatravňovači většinou moc nedaří
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
03. dubna 2018 16:31 / Pixabay
  0   0
Betonové zatravňovací dlaždice příliš vysušují hlínu, takže tráva vysetá do otvorů často zajde. Pro zpevnění a zatravnění plochy před domem nebo příjezdových cest ke garáži se podle odborníků více hodí typy z recyklovaného plastu.

Jaro se hlásí a půda rozmrzá. Jenže příjezdové cesty k domu se teď mění na bahnité koupaliště, jehož stopy se táhnou desítky metrů od domu v hnědých čárách.

Tři varianty dlaždic

Pomoci může zatravňovací dlažba. Na trhu jsou k sehnání tři základní varianty zatravňovacích dlaždic. Klasické betonové, plastové tenkostěnné a plastové silnostěnné, které se tvarem podobají těm betonovým. Všechny tři typy dokážou zpevnit povrch, ale pokud myslíte na kondici vašeho trávníku, zvolte raději zatravňovací dlaždice z plastu.

Betonové zatravňováky totiž absorbují vodu a to trávě neprospívá. Plastové zatravňovací dlaždice tímto neduhem netrpí, takže váš příjezd ke garáži bude krásně zelený. A pokud vybíráte osvětlení do garáže, poradíme vám s tím tady.

Z kelímků a tašek

Zatravňovací plastové dlaždice se vyrábějí z odpadních PE fólií s podílem běžného plastového odpadu, jako jsou kelímky od jogurtů, plastové nákupní tašky, obaly od pracích prášků a dalších použitých výrobků. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům, UV záření a mají nosnost dostačující nejen pro zpevnění pochozích ploch, ale snesou i zatížení automobilem.

Plast pokládáme jako beton

Nevýhodou je ale to, že budete muset použít stejné postupy jako při klasické pokládce třeba betonové dlažby. Pokud chcete, aby se plocha nebortila a dlouho sloužila, klasické složení neošidíte. Takže je potřeba vykopat zeminu zhruba 20 centimetrů do hloubky, vysypat štěrkem (frakce pět až 30 milimetrů), udusat, pak přijdou asi dva centimetry vyrovnávací vrstvy z jemné drti a může se pokládat.

Iva Dvořáková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu