Valentýn i u vás doma!

 Dům 
10. února 2016 09:22 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Okouzlete svého miláčka valentýnskou výzdobou Wikimedia Commons/Cpl. Paul Peterson
Blíží se svatý Valentýn, svátek, který vyvolává rozporuplné reakce. Jedni se ho nemohou dočkat, jiné výlohy plné růžových a rudých srdíček z čehokoliv přivádějí k nepříčetnosti.

Podle staré římské legendy žil svatý Valentýn ve 3. století, kdy vládl císař Claudius II., který se rozhodl velmi netradičním způsobem vyřešit problém nedostatku válečníků ochotných bojovat. Císař totiž zakázat sňatky, protože podle jeho názoru ženatí muži nebyli dobrými a ochotnými bojovníky.

Římský kněz jménem Valentýn se tomuto příkazu vzepřel a zamilované páry tajně oddával dál. Za to byl zatčen a 14. února také popraven, proto svátek, který nese jeho jméno, připadá každoročně na toto datum.

Valentýnská dekorace není jen o srdíčkách

Srdce je asi neznámějším symbolem lásky. To ale neznamená, že pro valentýnskou výzdobu bytu musíte používat jenom těchto tvarů. Naopak, pěknou a nenásilnou výzdobu ke dni svatého Valentýna lze vykouzlit například pouze prostřednictvím správné kombinace barev a jemného stříbrného prvku.

A navíc, kdo říká, že vašim domácím minimalistickým symbolem svatého Valentýna nemůže být třeba kolečko nebo trojúhelníček? Pokud se v kýčovitých tvarech příliš nevyžíváte, jsou právě jednoduché geometrické tvary ve správné barevné kombinaci určitou možností.

Barvy

Růžová a červená barva ke svatému Valentýnu neodmyslitelně patří. Ty se skvěle kombinují s bílou a černou, ale abyste nebyli omezeni jen na zakořeněné tradice, můžete zkusit experimentovat a kombinovat tyto barvy také se zlatou, stříbrnou, šedou nebo dokonce zelenou. Veškeré tyto barvy je možné v různých odstínech aplikovat na jednotlivé valentýnské dekorace.

Svíčky

Co by to bylo za romantiku bez svíček? Ty jsou symbolem romantiky, a proto ve valentýnské výzdobě prostě nesmí chybět. Pro navození atmosféry úplně postačí bílá čajová svíčka v průhledné skleničce, kolem níž bude uvázána pěkná stuha, mašle nebo na růžovo obarvený jutový provázek. Takto snadno a levně vykouzlíte krásnou dekoraci.

Samozřejmě můžete použít i rudé vonné svíčky nebo tematické kovové svícny. Opravdu romanticky pak působí plovoucí svíčky, které dáte do nějaké širší nízké vázy nebo okrasné číše s vodou. Umístit je můžete na stůl, nebo pokud chystáte romantickou koupel, necháte je plavat v napuštěné vaně.

Stůl pro romantickou večeři

Rozhodnete-li se strávit valentýnský večer v teplu a pohodlí vašeho domova, měli byste na tuto příležitost přichystat také jídelní stůl, u něhož se bude konat romantická večeře. Na slavnostním stole nesmí chybět vyžehlený bílý ubrus. Na tento podklad můžete naaranžovat pruh červené organzy nebo jiné dekorativní látky a doladit je ubrousky ve stejných barvách.

Sváteční stůl může ozdobit také květinová dekorace, neměly by chybět dlouhé štíhlé svíce ozdobené barevnou stuhou. Stůl můžete přizdobit také červenými a stříbrnými dekorativními koulemi z proutí. Ubrousky můžete stočit do ruličky, obtočit lýkem a doplnit srdíčkem nebo okvětními lísky růží.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...