Vypěstujte si doma nenáročnou bylinku, která dodá vašim pokrmům úžasnou chuť!

 Dům 
10. února 2017 06:45 / Ema Maxová
  2
📷
1 fotografie v galerii
Meduňka lékařská: Nenáročná bylinka s úžasnými účinky!  Internet
Meduňka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro uklidnění. Svěže voní po citrusech, má příjemnou chuť. Je výborným uspávacím prostředkem, který mohou užívat i děti a taří lidé. Čerstvé lístky zpestří dezerty i slaná jídla. Meduňka je velmi pohledná, odolná a nenáročná trvalka, která by neměla chybět na žádné bylinkové zahrádce!

Pěstování

Díky tomu, že je velmi odolná, můžete si ji pohodlně pěstovat doma, ať už na zahrádce nebo v květináči. Je mírně podobná mátě, má ale širší zoubkované listy a při rozemnutí voní po citronech. Dorůstá výšky zhruba 75 cm. Nejlépe se jí bude dařit na slunném a chráněném místě v humózní dobře propustné půdě. Mrazuvzdorná trvalka kvete v létě. Množí se semeny vysévanými na jaře, vzrostlejší rostlinky se přesazují. Se zalíváním buďte opatrní, speciálně sadba je náchylná k přemokření.

Sklizeň

Kdy je nejlepší meduňku sklízet? Pravý čas pro sklizeň krásných svěžích lístků nastává těsně před rozkvětem. Většinou v období mezi červnem až zářím. Ke stříhání rostlinek si vyberte dobu, kdy je sucho a chladno. Tehdy má meduňka vyšší obsah silic. Sušte rychle ale spíše při nižších teplotách, nikdy na přímém slunci. Mohli byste listy znehodnotit. Sušit můžete i svázané rostliny zavěšené v suchu a ve stínu. Usušené byliny vydrží maximálně rok. Konzumovat by se měla co nejčerstvější.

Léčivé účinky

Meduňka jejíž éterický olej je známý svými uklidňujícími účinky, působí jako mírné antidepresivum, proti migréně. Můžete využít i při bušení srdce. V tomto případě je meduňka účinná, pokud je bušení nervového původu. Působí antibakteriálně a antivirově, zmírňuje horečku a často bývá součástí směsí na zlepšení trávení.

Čaj z meduňky pomůže zklidnit třeba žaludeční nebo střevní potíže, ale také funguje pro dobré spaní.

Asi 2 čajové lžičky nechte louhovat 5 minut. Hrnek si můžete připravit dvakrát denně a popíjet nápoj vždy čerstvý.

Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně.

Rozemnuté listy působí na pokožce jako přírodní repelent. Zmírní podráždění kůže potom, co vás bodne hmyz.

Meduňka nachází své uplatnění i v boji proti oparům – zkuste potírat postižené místo rozemnutým čerstvým listem nebo si můžete vyrobit domácí balzám na rty. Smíchejte ji s mandlovým olejem a včelím voskem a užívejte jako balzám na rty, kdykoliv budete cítit začínající svrbění na rtech.

Využití v kuchyni

V létě čerstvé meduňkové lístky můžete použít do nejrůznějších nápojů nebo koktejlů. Od vody ozdobené citronem a lístky této bylinky, přes osvěžující vlažný meduňkový čaj až po třeba alkoholický či nealkoholický míchaný nápoj. V zimě oceníte čaj z meduňky.

Do jídel by se měla meduňka podávat čerstvá, díky báječné citrónové chuti působí jako osvěžující tečka. Ozdobit můžete rajskou nebo ovocnou polévku, dobře chutná k telecímu nebo jehněčímu masu. Výborná je s hlávkovým salátem nebo jako voňavá ozdoba okurkového salátu. Meduňku můžete využít při dochucování různých koláčů, buchet a dortů pro lehký citronový dotyk nebo při zavařování marmelády, které dodá úžasnou bylinkovou texturu navíc.

Skvělý med s meduňkou se hodí k dochucování čajů nebo třeba dezertů. Naplňte zavařovačku do půli meduňkovými lístky, které poté zalijte medem. Nechte měsíc odstát a lístky přeceďte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky