Ušetřete za vytápění rekuperací
Principem rekuperace je zpětné získání tepla z odpadního vzduchu. Poměrně rychlá návratnost investice do rekuperace v horizontu cca 5 let, takže představuje vhodný způsob, jak zajistit v budoucnu požadované úspory.
Při rekuperaci zajišťujeme neustále kvalitní ovzduší v domech. Časté bolesti hlavy, špatná nálada a pocit neustálé únavy mohou být zapříčiněny právě špatným větráním v bytech a kancelářích. Při rekuperaci zajistíme tedy přívod čistého vzduchu a navíc a především, při rekuperaci se získá úspora až 30% z ceny topení, která by se jinak běžně vyvětrala okny. Není to ovšem jenom o zimním provozu. V létě nám rekuperační jednotka naopak přiváděný vzduch ochlazuje a tak zajišťuje příjemné klima uvnitř i v horkých letních měsících.
Jak bylo již výše uvedeno, průměrná účinnost rekuperace je kolem 80%. Dalším benefitem je také to, že nejste obtěžováni hlukem z ulice, do místností nelétá prach a pyl jako je běžné při klasickém větrání otevřenými okny. Na oknech můžete mít květiny či jiné ozdoby bez obavy, že je nárazový průvan shodí z parapetu dolů.
Mikroklima v bytě se udržuje na optimální vlhkosti, netvoří se plísně, což ocení obzvláště alergici a má tato skutečnost také vliv na celkovou kondici stavby a prodloužení její životnosti.
Rekuperace se spojuje většinou s nízkoenergetickými a pasivními stavbami ale její účinnost lze využít i v klasických stavbách, kde je její přínos také dostatečně znatelný. Hlučnost zařízení není vysoká a díky umístění většinou v technické místnosti či půdních prostorách většinou ani není znát. Instalaci rekuperačního zařízení by každopádně měla provádět školená a certifikovaná firma pro tyto systémy, která je schopná řešit montáž v různých typech objektů a řešení podle dané situace.
Pasivní a aktivní rekuperace
Pasivní rekuperace vede proudy vydýchaného a čistého vzduchu tak, aby kolem sebe prošly výměníkem. Než „odpadní“ plyny odejdou, předají část svojí tepelné energie čerstvé dodávce. Takový systém bývá poměrně levný.
Aktivní systém pracuje chytřeji. „Odpadní“ plyny procházejí studeným výparníkem tepelného čerpadla a než odejdou mimo dům, předají tady většinu svojí tepelné energie (včetně kondenzačního tepla vodní páry) chladivu. To je následně stlačeno kompresorem, načež zahřeje kondenzátor, na který zvenčí přichází čistý vzduch. Aktivní rekuperace bývá poměrně dražší a účinnější. V horkých letních dnech může fungovat obráceně, aby ochlazením čerstvého vzduchu nahradila tradiční klimatizaci.
Centrální a lokální rekuperace
Centrální rekuperace předává vydýchané teplo čerstvému vzduchu na jednom místě, kde se sbíhá potrubí vedoucí celým domem.
Decentrální řešení žádnou hlavní jednotku nemá. V obvodovém zdivu je instalováno několik samostatných výměníků. Když některá lokální rekuperace vzduchu přestane fungovat, stále ještě mohou pracovat a vnitřek objektu větrat další jednotky.