Zvířecí mazlíček v bytě: ano, či ne? Víme, jak to dopadlo

 Mazlíčci 
26. května 2018 15:59 / Iva Dvořáková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Psi v bytě často na příchod páníčka čekají v podstatě od jeho odchodu Pexels
Mít psa či kočku v bytě má své výhody, ale i nevýhody. Například pokud jste nájemníci, jste povinni zajistit, aby vaše zvíře neobtěžovalo sousedy - třeba vytím nebo štěkáním. Pokud je pes hlučný, můžou vás majitelé bytu kvůli tomu vystěhovat.

Věčné téma, na které v podstatě neexistuje správná odpověď, jsme si vzali na paškál doslova matematickou metodou. Zlatá střední cesta neexistuje, pouze pro a proti. Tak je pojďte s námi spočítat.

Nevýhody

Všude chlupy

Jestli žijete se svým mazlíčkem v bytě, vyžaduje to určitou dávku sebekontroly a velké množství trpělivosti. Protože mají přístup téměř ke všemu, ať už je řeč o nábytku, oblečení nebo kuchyňském zařízení, dříve nebo později budete muset počítat s plochami plnými zvířecích chlupů.

Ničení nábytku

Hlavně u štěňat a koťat je toto velký problém. Zvířata za sebou zanechávají okousaný a poškrábaný nábytek, nebo potrhají bytový textil (záclony, závěsy, koberce, deky).

Nesmí obtěžovat sousedy

Jestli bydlíte v bytě, chov zvířete vám tam nemůže nikdo zakázat. Zároveň musíte ale brát ohled na sousedy, aby je vaši mazlíčci neobtěžovali (například hlukem nebo nadměrným zápachem), jinak vám může být vypovězena nájemní smlouva.

Pravidelné venčení

U většiny psů se vytvoří biorytmus, což znamená, že ráno i večer je potřeba ho vyvenčit přibližně ve stejnou dobu. Takže jestli máte nepravidelnou pracovní dobu nebo takto nechcete trávit rána a večery za každého počasí, i psu ani neuvažujte.

Výhody

Společník

Zvlášť třeba u osamělých starších lidí je pes nebo kočka jediný společník, který na ně čeká v bytě. Jenom si představte, jak potěší, když vás po příchodu z práce někdo s radostí přivítá, milým chováním vám vykouzlí úsměv na tváři a ještě můžete společně ležet i na pohovce.

Pravidelné venčení

Teď se na tu dřív řečenou nevýhodu podíváme z jiného úhlu. Pravidelné venčení je rozhodně zdravé, nutí vás k procházce.

Kontakty s ostatními

Navíc při venčení neutrpí ani váš sociální život. Se psem na vodítku se kontakty navazují jaksi snadněji a zanedlouho budete znát pohodového retrívra i vzteklého jezevčíka ze sousedního domu.

Odpovědnost

Mít zvíře naučí vaše děti odpovědnosti. A koneckonců i vás samotné. Jakmile na vás jednou někdo doma spoléhá, už nemůžete jen tak po práci hned do hospody nebo na párty.

Podtrženo a sečteno - obě varianty mají své klady a zápory. Nejlepší je, když vyhodnotíte vy jako majitelé zvířat, co je pro vás schůdnější a zároveň vhodné pro vaše mazlíčky. A tady si přečtěte, jaká plemena psů jsou nejchytřejší.

Témata: kočka, chov, venčení
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miroslav Etzler musel pod vodu v obleku, košili i kravatě. Po těžkém průběhu nemoci covid-19 měl strach,...

Styl

Blahodárný sezam. Tato drobná semínka jsou často přehlížená, i když jsou opravdovým zázrakem pro...

Tech

Jediná ruská letadlová loď má potíže. Na moře vypluje nejdříve za několik let. I díky tomu, že na ni...

Zavřít reklamu