Hledáte psa k dětem? Ideální volbou je tento flekatý krasavec
Vůči cizím lidem se nechová agresivně, ale je ostražitý. Pokud byste rádi ostřejšího psa, zkuste dobrmana. Ve společnosti jiných psů se dalmatin většinou chová přátelsky a bezproblémově. Na soužití s jinými domácími zvířaty by si měl navyknout od mládí.
Štěně se musí naučit, aby se nechovalo k dětem hrubě, průběh jeho her může být někdy příliš bouřlivý. Stejně tak děti by si měly osvojit některá pravidla při styku se psem. Pokud se budou navzájem respektovat, stanou se z nich velcí kamarádi.
Dalmatin nepatří do boudy ani do kotce, bude rád s vámi v bytě. Vyžaduje ale volný výběh a hru. Dospělý pes bude rád běhat vedle kola nebo plavat. Je velice sportovně založený a hodí se k různým psím sportům.
S výbornými výsledky působí i jako lovecký pes. Lze jej také využít jako vodícího psa pro nevidomé nebo jako psa záchranářského, kdy se cvičí na hledání v troskách.
Dalmatin se rodí celý bílý, jeho charakteristické tečky se vytvářejí na srsti postupně až do stáří asi jednoho a půl roku. Při výběru štěněte je dobré vybrat si důvěryhodného chovatele, neboť některá štěňata se rodí s genetickou vadou, hluchotou.
Dalmatin je pes, který nemá příliš rád změny a velice těžko by si zvykal na jiného majitele. Při pořizování psa si proto uvědomte, jestli jste schopni a ochotni postarat se o něj celý jeho život.
Původ dalmatina je dodnes nejasný. Název plemene pochází pravděpodobně od církevního bílého oděvu - dalmatiky, který spolu s černým talárem připomíná černou a bílou barvu plemene.
Církevní kronika ze 14. století a také z roku 1719 s jistotou uvádí, že dalmatin má svůj původ ve Středozemí, v jižní části chorvatského pobřeží Dalmácie, odkud pochází i jeho pojmenování. I tato teorie byla později zpochybňována.