Jak odhalit teplotu u psa bez pomoci teploměru?

 Mazlíčci 
14. prosince 2018 07:40 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Teplotu můžete zkusit odhalit sami Depositphotos
Máte u vašeho psa podezření na zvýšenou teplotu, ale nemáte doma teploměr? Zaměřte se na tlapky a čumák, který vám může poskytnout odpověď. Při jakémkoliv podezření na horečku raději vyhledejte pomoc veterináře.

Horečka se u vašeho čtyřnohého mazlíčka může projevovat příznaky, jako je nechutenství, zvracení či průjem. Pes může být také nezvykle skleslý nebo smutný.

Uši a tlapky

Ze všeho nejdříve osahejte psovi uši a tlapky. Při zvýšené teplotě je bude mít horké. Problém může nastat v posouzení teploty, jelikož má zdravý pes pouze nepatrně vyšší teplotu než člověk. Normální teplota u psa je v rozmezí 37,5 – 39,0 ºC. Z toho důvodu musíte na uši nebo tlapky přiložit vaši citlivou část těla, což může být například tvář nebo hřbet ruky. Následně zkoumejte, zda je teplota vyšší než ta vaše. Velmi neobvyklé je, aby se teplota levého ucha lišila od teploty ucha pravého. V případě, že se teplota uší liší, jedná se spíše než o celkově zvýšenou teplotu o lokální zánět ucha.

Dalším vodítkem, které vám může pomoct při určení teploty, je čumák. Pokud má pes horký čumák lemovaný nazelenalým či nažloutlým výtokem, je pravděpodobné, že má horečku spojenou s infekcí. Hodně vám napoví i osahání podpažní jamky a slabin. Na těchto místech je totiž velké množství obnažené kůže a z toho důvodu lze lehce odhadnout stav teploty. Oteklé a teplé podpažní jamky a slabiny značí teplotu. Jak se zdravotními problémy u zvířat bojovat pomocí přírodní léčby, jsme psali zde.

Pozor na barvu

Zkontrolujte mu i dásně. Nadzvedněte psovi pysk za předním špičákem a špičkou ukazováčku osahejte dáseň tak, abyste mohli zhodnotit teplotu a vlhkost. V případě horečky můžou být na dotyk teplé a suché. Zvýšenou pozornost věnujte barvě. Dásně zbarvené do jasně cihlově červené můžou být znakem vysoké horečky, či dokonce otravy krve.

Při jakémkoliv podezření raději vyhledejte veterináře. Myslete na to, že bez použití spolehlivého a správně kalibrovaného rektálního teploměru není možné přesně změřit tělesnou teplotu psa.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu