Ostrý dobrman umí být laskavým a citlivým psem

 Mazlíčci 
24. března 2019 08:51 / Marie Popelková
  5
📷
4 fotografie v galerii
Dobrman je skvělým ochráncem rodiny a majetku Depositphotos
Když se řekne dobrman, každý si vybaví velkého, ostrého a agresivního psa, který nahání strach. Lidé si ho často berou na hlídání majetku. Na druhé straně ale umí být velmi citlivým a laskavým psem, který se umí vždy postavit na ochranu členů rodiny.

Dobrman je černý pes, který dosahuje v kohoutku velikosti kolem 70 centimetrů. V dospělosti má hmotnost 30 až 50 kilogramů. Dožívá se věku kolem desíti až čtrnácti let, je to ale individuální.

Dobrman úplně není vhodný do menšího bytu. Hodí se spíš pro dům se zahradou. Má velké nároky na pohyb, takže musíte počítat s tím, že s ním budete muset chodit na procházky a věnovat se mu. Plemeno ale nemá rádo chlad, takže ho nemůžete mít venku po celý rok.

Dobrman není zlý

O dobrmanovi si každý kvůli jeho vzhledu myslí, že je to ostrý pes. Někteří mají dojem, že je agresivní a zlý. I když je výborným strážcem, bývá obvykle jemným a milujícím psem. Nevyhledává problémy, pokud necítí ohrožení rodiny. Rád je blízko těch, na kterých mu záleží. Je přátelský i k dětem, obvykle ale špatně snáší cizí psy.

I když má spoustu dobrých vlastností, není dobrman pro každého. Potřebuje hodně pohybu a nějakou činnost, aby se nenudil. Není proto vhodný pro lidi, kteří nejsou aktivní a tráví čas spíš na gauči u televize nebo u počítače.

Pes, který potřebuje vůdce

Majitel dobrmana by měl být přirozeným vůdcem. Samozřejmostí je pak výcvik, nejlépe u zkušeného cvičitele. Venku mějte psa na vodítku, protože jinak budí strach. Dobře snáší vedro. Pozor ale dávejte na to, abyste ho neměli celý rok venku. Má totiž krátkou srst, takže kvůli nízké toleranci chladu ho budete muset mít část roku doma. Nehodí se tak do malých prostor.

Dobrmani se rádi mazlí. Dávejte si ale pozor na to, že pokud ho jednou zavoláte do postele, těžko ho z ní budete dostávat. Nemá taky rád delší odloučení, vůbec se nepokoušejte nechat psa někde připoutaného v koutě zahrady.

Bez péče to nepůjde

I když má plemeno krátkou srst, potřebuje péči. Přináší to pravidelné kartáčování gumovou rukavicí, protože celoročně líná. Jinak je dobrman čistotný pes, kterého nemusíte ani příliš často koupat. Pokud pes nemá příležitost si přirozeně obrousit drápy, choďte s ním na zkrácení. Vhodná je taky kontrola uší, aby se zabránilo infekcím.

Na krmení se doporučuje vysoce kvalitní suché krmivo. Rozdělte ho do dvou denních jídel. Druh krmiva a velikost dávky závisí na ročním období, věku a úrovni aktivity psa. U správně krmeného jedince byste měli cítit, ale ne vidět jeho žebra. O vhodných plemenech pro vodicího psa jsme psali zde.

Témata: zvíře, dobrman
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu