Co dělat, když psa trápí kašel? Jedině takto mu od něj pomůžete

Psincový kašel je vysoce infekční onemocnění
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
14. listopadu 2017 11:35 / Shutterstock
  3   0
V chladných dnech jsme k nemocem náchylní nejen my, ale i naši čtyřnozí kamarádi. Velmi častou chorobou je u psů v tomto období psincový kašel. Jak ho rozpoznat a jak ho co nejrychleji vyléčit, aby se nerozvinul v rizikový zápal plic?

Co onemocnění způsobuje

Nejčastěji mohou za vznik onemocnění viry. Infekce se však rychle rozvíjí, dochází k poškození respiračního epitelu a následně se rozvíjí i sekundární bakteriální infekce, čímž se ještě zhoršují projevy nemoci.

Průběh onemocnění

V počátku postihuje psincový kašel především horní cesty dýchací, ale ve vážnějších případech může postihnout i dolní cesty dýchací. V nejhorším případě se u psa rozvine až v zápal plic. Charakterizuje se akutním nástupem suchého dráždivého kašle, který může vyvolávat až záchvaty. Někdy můžete u psa pozorovat i výtok z očí a nosu, a to často hnisavý. Současně se u psa může vyskytnout i rýma. Jak s ní zatočit se dočtete zde.

To není zvracení, ale kašel!

Majitelé se často domnívají, že se jejich pes snaží něco vyzvracet. To je však omyl. Pes se nakazil infekčním kašlem a právě domnělé zvracení patří mezi jeho typické příznaky. Jedná se o suchý kašel, který při nekomplikovaném průběhu do dvou týdnu odezní. Pokud u psa současně pozorujete horečku, apatii, vlhký kašel, případně zhoršené dýchání, okamžitě navštivte veterináře.

Veterináře ale navštivte i při klidnějším průběhu, a to právě kvůli vysoké nakažlivosti. Pomůžete tak zamezit propuknutí epidemie.

Způsob léčby je individuální

Každý veterinář by měl nejprve posoudit aktuální stav zvířete a až poté zvolit způsob léčby. Nejprve se ale psu podávají léky, které mu pomohou odkašlávat a současně se zvolí preparáty na podporu imunity. Ve vážnějších případech lékař rovnou nasadí antibiotika, která pes užívá alespoň dva týdny. Součástí léčby by měl vždy být klidový režim zvířete a naprostá izolace od ostatních zvířat.

Jak se pes nakazí

Problémem je, že psincový kašel je vysoce infekční. Nejvíce ohrožena jsou štěňata, ale také mladí, staří a jinak nemocní psi se sníženou imunitou. Není však výjimkou, že při styku s nakaženým zvířetem onemocní i zcela zdravý pes v nejlepších letech v jakémkoliv ročním období, a to dokonce opakovaně. Obvykle propukají epidemie psincového kašle právě na podzim, nebo i z jara.

Vyhněte se parkům

Nejčastěji se psi nakazí v místě, kde je vysoká koncentrace zvířat. Mohou to být městské parky, cvičiště, psí výstavy nebo třeba veletrhy. Toto onemocnění je přenosné kapénkovou infekcí, tedy nejčastěji kýcháním a samotným kašláním. Stejně tak se může pes nakazit při očichávání nosu jiného psa.

Pozor na zápal plic

Nemoc se u každého zvířete rozvíjí jinou rychlostí, která je přímo úměrná zdravotnímu stavu psa před onemocněním. V nejtěžších případech se kašel může rozvinout až v těžký zápal plic, který přímo ohrožuje život zvířete.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu