Vybíráme škrabadlo pro kočku. Důležitá je stabilita, výška, ale i materiál

Škrabadlo by v domácnosti s kočkou chybět nemělo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
18. května 2020 10:51 / Depositphotos
  0   0
Chcete potěšit svoji kočku a pořídit jí do bytu škrabadlo? Při výběru se zaměřte na stabilitu, výšku i materiál.

V první řadě si ujasněte, kam škrabadlo umístíte. Podle toho můžete zvolit ideální velikost a tvar. Do malého bytu je vhodné pořídit sloupkové škrabadlo potažené sisalovým lanem nebo takové, které lze zavěsit na stěnu. Typy k pověšení na zeď jsou zezadu opatřeny dřevěným prkénkem, aby nehrozilo nebezpečí prodření a poškrábání zdi. Při instalaci však dbejte i na výšku plochy, kočky se totiž při škrábání rády protahují a musí mít možnost natáhnout packy až nahoru.

Záleží na prostoru

Pokud to doma prostor dovolí, sáhněte po větších a vyšších typech. Většina koček miluje výšky, takže čím bude škrabadlo vyšší, tím bude kočka spokojenější. V žádném případě však nepodceňujte masivní základnu, která je nejdůležitějším bodem. Soustřeďte se na rozložení prvků tak, aby bylo škrabadlo maximálně stabilní.

V případě, že máte doma extrémně aktivní kočku, která potřebuje být neustále v pohybu, sáhněte po škrabadlu s ukotvením do stropu. Obrovskou výhodou je stabilita. Navíc je mnohdy doplněno o různé houpačky, závěsné hračky a ve většině případů i o pelíšek, ve kterém může domácí mazlíček odpočívat. Výjimkou nejsou ani odpočívadla, která jsou většinou plyšová, aby byla pro kočky pohodlná. Vybrat si můžete z mnoha barev, aby se vám hodilo do interiéru. Pokud chcete vaší kočce dopřát opravdový ráj, podívejte se na kočičí stromy. Jsou vhodné pro umístění především v interiéru bytu nebo domu, balkonu nebo zimní zahrady.

Pro starší i lenivější

V případě, že máte kočku, která nevyhledává zvýšená místa nebo je jednoduše starší a spíše ráda lenoší, poohlédněte se po škrabadle s domečkem a sedátky. Právě sedátka jsou velmi důležitá, protože z nich může zvíře hlídat pohyb v celém bytě. O pěti tipech, jak se postarat o kotě, jsme psali zde.

Škrabadla bývají často potažena kobercovinou, pro kočku je ale zásadní, aby byl materiál na škrabadle jiný než ten, který máte doma. Kočce totiž nevysvětlíte, že je v pořádku škrábat koberec na kočičím stromě, ale ne koberec na podlaze. Ideální je sisalový koberec, drápky se do něj nechytají a kočky si je mohou brousit i delší dobu. Podobné je sisalové lano, koťátkům ale může vadit vrstvení provazu nad sebou. Zvažte
tedy, jak moc si vaše kočka drápky brousí a jak je má silné.

Kolik koček, tolik škrabadel

V každém případě je při koupi nutné zohlednit počet koček v domácnosti a rozhodně nepořizovat všem dohromady pouze jedno škrabadlo. Z toho můžou totiž vzniknout velmi nepříjemné rozbroje. Na závěr myslete na to, že není pravidlem, že na škrabadlo začne kočka chodit sama od sebe. Jako prostředek k naučení lze použít sprej s kočičími feromony.

Co se týče ceny škrabadel, ta úplně základní pořídíte za pár set korun. Čím větší a propracovanější typy zvolíte, tím budou dražší. Částka se může vyšplhat klidně až k několika tisícům korun.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem tajit dech

Věda & Vesmír

Rozsáhlá analýza DNA stovek Vikingů ukazuje, že nebyli takoví, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Nezničte si televizi nebo počítač špatným čištěním. Máme tři tipy, jak na to správně

Zavřít reklamu