Přemýšlíte o živém dárečku pod stromeček? Sysel je půvabné zvířátko

 Mazlíčci 
10. listopadu 2016 05:57 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zvídavý sysel je půvabné zvířátko, když nemá syslího společníka, chce se bavit s člověkem Shutterstock
Naducané tvářičky, veselá korálová očka, krásný hebký béřový kožíšek, svižný pohyb a neustálá chuť se bavit, tak se představuje neobvyklý domácí miláček sysel Richardsonův. Pokud jste si oblíbili hlodavce, se syslem si užijete mnoho zábavy – pokud tedy zrovna nespí.

Sysel Richardsonův je původem z amerického kontinentu, příliš se ale neliší od svého evropského příbuzného sysla obecného, kterého známe i z naší přírody. V dospělosti váží okolo půl kilogramu aměří asi 20 cm. Má krásný chlupatý ocásek, o který se opírá, když sedí na zadních a v předních zpracovává nějakou potravu, nebo jen tak natahuje tělíčko, aby lépe viděl, co se děje kolem.

Chov sysla v zajetí není náročný. V přirodě ale žije ve skupinách, takže ani doma by neměl být sám. Sysli v kleci sice spolu někdy bojují, ale to patří k jejich rituálům a aktivitám, netřeba se bát o jejich zdraví.

V každém případě potřebují dostatečně velkou klec, pro dva sysli by mělka mít rozměry alespoň 200 x 100 x 50 cm. A v ní pak musí být hodně pilin, případně promíchaných s mulčovací kůrou, aby měli v čem hrabat – to je totiž jejich oblíbená zábava, vždyť v přírodě si budují podzemní nory.

Jako krmení můžeme podávat směs pro činčily – semínka slunečnic, kukuřice, ovesných vloček, obilných zrnek a sušených banánů. Slunenčic by mělo být méně, jsou hodně tučné a syslíci v bytě nemají tolik pohybu, takže by začali rychle tloustnout. Jednou za dva až tři dny jim podáme také živočišnou stravu – třeba moučné červy, v přírodě se totiž živí i hmyzem a larvami. Radost syslům udělá i jablko nebo hruška. Nezapomeňte jim dát také kamínek nebo větvičky na broušení zubů.

V kleci potřebuje sysel boudičku, do které neproniká světlo. Sem si natahá seno a když přijde období jeho dlouhého zimního spánku, zavrtá se do něj a spí a spí a spí. V teplém bytě se ale nebude nejspíš jenat o pravý zimní spánek, spíš se váš mazlíček jednou za dva až tři dny probudí, nají se, napije a jde pokračovat ve spánku. Moc ho k neprobouzejte, jeho roční cyklus s dlouhým spánkem počítá, když ho nemá, život mu rychleji utíká.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se tajně vdala: Holčičky moje, tak já už jsem zase paní, vzkázala hrdě světu a ukázala...

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Metody rybolovu – jak chytat ryby?