Nezanedbejte stříhání drápků vašich mazlíčků

 Mazlíčci 
26. září 2016 23:21 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Zatímco některým psům stříhání drápků nevadí, pro jiné je čirým utrpením. Internet
Pravidelné stříhání drápků patří neodmyslitelně k péči o zdraví Vašeho čtyřnohého kamaráda.
Stříhání drápků je až na výjimky horor pro každého majitele, protože psi tento úkon rozhodně nemilují. Nestříhat přerostlé drápky ale znamená mít v budoucnu značné problémy.

Stejně jako lidské nehty, tak i psí drápky neustále rostou a potřebují pravidelné zastřižení. Pokud nebudete psí drápky zastřihávat, tak se začnou kroutit a tlačit na polštářky na tlapkách, což je pro psa dost bolestivé. Trik k úspěšnému zastřižení drápků je, aby váš pes byl na to zvyklý od malička. Potřebujete, aby váš pes měl stříhání drápků spojené s něčím příjemným. Například mu můžete po stříhání dát jeho oblíbenou hračku nebo nějaký pamlsek.

Především nepoužívejte lidské nůžky! Lidské nůžky jsou vyrobeny na ploché tenké lidské nehty a ne na tlusté válcovité psí drápky. Pokud byste je použili, tak budete drápky mačkat a oni se budou štěpit. Nejlepší nůžky na většinu velikostí psích drápků je takzvaný gilotinový styl, jako odřezávač na doutníky. Ke stříhání drápků použijte speciální kleštičky, které zakoupíte nejlépe v psím salónu nebo veterinární ordinaci - tam máte jistotu, že vám chvilku vydrží a budou opravdu ostře stříhat.

Postup stříhání drápků

Uchopte tlapku vašeho psa (praváci levou rukou a leváci pravou rukou) a nůžky chyťte druhou rukou. Lehce stiskněte tlapku, aby se drápky krásně ukázaly. Nůžky držte k drápu v úhlu 45°. Jestli jsou drápky světlé, uvidíte živou tkáň. Živá tkáň je žilka, která je uvnitř drápku. Pokud stříhnete do živé tkáně, tak to bude mít za následek značnou bolest a krvácení, proto buďte neobyčejně opatrní. U psů se světlými nebo růžovými drápky, je tato tkáň dobře vidět. U tmavých drápků je to složitější.

Aby jste se vyhnuli střižení do tkáně nebo třepení drápku, tak najednou zastřihněte malý kousek drápku od konce. U psů s černými drápky se po každém zastřižení podívejte na drápek z čela. Pokud ve středu uvidíte malou tečku, tak už dál nestříhejte…střihli byste už do tkáně.

V ideálním případě by drápky vašeho psa neměli přesahovat přes polštářky a neměly by klepat o zem, když chodí. Pokud drápky vašeho psa nebudou stříhaný pravidelně, tak živá tkáň poroste spolu s drápkem a mohla by být velmi blízko konce drápku. To bude omezovat, jak hodně můžete drápky zkrátit. Pravidelným zastřižením se tkáň bude zase stahovat a vy budete moci zkrátit drápky v řádné vzdálenosti.

Pokud nešťastnou náhodou střihnete do živé tkáně, tak nepanikařte. Vypadá to sice trochu dramaticky, když to začne krvácet, ale rychle se to zahojí. Vašeho psa to sice bude bolet, ale pokud budete klidný a dělat jako by se nic nestalo, tak i vašeho psa to uklidní. K zastavení krvácení použijte kamencovou tyčinku nebo prášek na zastavení krvácení a dejte psovi pamlsek. Ten den už žádné drápky nestříhejte. Další den můžete opět začít s pozvolným procesem od poklepání na jeho tlapky nůžkami atd. Nestříhejte další drápky do doby, kdy si celý proces projdete znovu. Psi, kteří zažili střižení do tkáně mají neobyčejně negativní přístup ke stříhání drápků z důvodu značné bolesti. Pokud si celý proces znovu zlehka neprojdete, mohl by si váš pes vytvořit fóbii ze stříhání drápků a mohlo by to být pro něho dost stresující.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod