Máte doma staršího pejska? Věnujte mu zvýšenou pozornost.

 Mazlíčci 
02. srpna 2016 23:19 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Je tedy nezbytné u staršího psa provádět pravidelné kontroly u veterináře, včetně celkového vyšetření a odběrů krve. Vlastní zdroj
Psi se do seniorského věku dostávají okolo 7. roku života, u malých plemen je to později, u velkých i o něco dříve. O zdraví psích babiček a dědečků je třeba náležitě pečovat, prevence začíná již v mládí. Vhodná strava a celková péče dokáží znatelně prodloužit život a učinit jej hodnotnějším. Pejskům je nutno zajistit příjemné a bezbolestné stáří, a to by mělo být povinností každého majitele. Věku by měla odpovídat zátěž, režim, strava i výživové doplňky.

Vyšší věk bývá u psů, stejně jako u lidí, spojen s častějším výskytem některých onemocnění. Nejčastěji to bývají nemoci srdce, obezita, chronická onemocnění močových cest, cukrovka. Velice častá jsou též degenerativní onemocnění pohybového aparátu, spojená s chronickou bolestí. Bolestivé mohou být také chorobné změny v dutině ústní, tedy zubní kámen a záněty dásní. Pro staré psy jsou typická též nádorová onemocnění. Všechny tyto nemoci se lépe léčí nebo alespoň udržují pod kontrolou, pokud jsou zjištěny včas.

Pravidelné návštěvy veterináře


Doporučujeme Vám pravidelné půlroční kontroly, během nichž se provedou odběry krve, rentgeny, ultrazvukové vyšetření, EKG, nebo cokoliv je potřeba. Nezapomeňte během těchto kontrol zmínit veškeré změny v chování, chuti k jídlu apod. týkajícího se vašeho pejska.

Kontrolujte sluch a zrak


Není nic neobvyklého, pokud se oči vašeho psa ve stáří zakalí, nemusí to ještě znamenat žádné onemocnění. Avšak stejně jako u lidí i u psů ve vyšším věku se často vyskytuje šedý zákal či zelený zákal - tzv. glaukom. Pokud tedy váš pes bývá překvapený, že vás vidí, když se přiblížíte, nebo za šera začne narážet, příčinou může být ztrácející se zrak. Stejně tak sluch se s věkem může zhoršovat - pes nereaguje na zavolání ani na známé zvuky - šustění sáčku. otvírání lednice apod.

Poskytněte přiměřenou zátěž


Pravidelný přiměřený pohyb udržuje jak svalové napětí, pomáhá srdci i trávení, udržuje dobrou náladu. Procházky jsou nejlepší. I opatrné aportování přijde vhod. Nejenže poskytne vašemu psovi pohyb, ale bude i zdrojem dobré zábavy pro vás oba. Pro psy s kloubními problémy je ze všeho nejlepší plavání.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve