I nestřihacím dlouhosrstým plemenům lze v těchto vedrech značně ulehčit

 Mazlíčci 
21. června 2016 23:10 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Línání a následné vyčesávání Internet
Plemena jako bernský salašnický pes, zlatý a labradorský retrívr, sibiřský husky, leonberger, různí špicovití a v neposlední řadě také německý ovčák – ti všichni se u nás těší značné oblibě a chovatelskému zájmu. Ne všichni majitelé těchto plemen ale mají přesnou představu o jejich srsti, její úpravě a údržbě a následném vlivu na pejska samotného.

V seznamu, uvedeném v úvodu příspěvku, zdaleka nejsou všechna plemena, kterých se tento problém týká. Snažila jsem se vybrat typické zástupce, takové, které každý zná a spousta z nás i chová. Srst těchto plemen je dvousložková – jedná se o takzvanou patrovou srst. Skládá se z krycí srsti a podsady.

Pokud se majitel svému psu opravdu stoprocentně věnuje a pravidelně jej vyčesává, podsada se psovi obměňuje. Přesně tak, jak tomu také původně šlechtitelé chtěli. Ke splnění takového účelu je ale nutné vyčesávat důkladně a pravidelně. Pokud toto majitel nedělá, má pes na sobě v podstatě deku, která ho v létě zbytečně zahřívá.

V zásadě se doporučuje psy vyčesávat dvakrát týdně. Nemusíte mít z ničeho obavy, psu to nemůže nijak vadit. Naopak, pravidelným vyčesáváním dochází k obměne podsady v reakci na okolní prostředí. Proto také během období línání, tj. na jaře a na podzim, vyčesáváme ještě důkladněji. Rozhodně nestačí ledabylé prohrábnutí krycí srsti, to pejsek vůbec nepozná.

Pravidelné vyčesáváni je nutné, i když s pejskem navštěvujete psí salón. Minimálně tedy, pokud chcete ulevit své peněžence. Psi s touto dvojitou srstí se totiž nestříhají a vyčesávání psa se zarostlou podsadou trvá mnohdy až několik hodin. Hromada vyčesané podsady v takových případech bývá neuvěřitelná. A mnozí majitelé by se asi divili, kolik toho měl jejich miláček na sobě. A pak aby mu nebylo horko.

Při důkladném pročesání, zejména v období línání, stará podsada uvolní místo pro novou, ještě nenarostlou srst. Krycí srst zůstává a poskytuje psovi ochranu. Nově rostoucí podsada pejska nanejvýše lehce izoluje, ale už rozhodně nezahřívá. V případě, že o srst svého psa pečujete, nemusíte se o něj v létě zbytečně obávat. Tato plemena si pak s horkým počasím lehce poradí – v nejhorším prostě zalezou do stínu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině