I nestřihacím dlouhosrstým plemenům lze v těchto vedrech značně ulehčit

 Mazlíčci 
21. června 2016 23:10 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Línání a následné vyčesávání Internet
Plemena jako bernský salašnický pes, zlatý a labradorský retrívr, sibiřský husky, leonberger, různí špicovití a v neposlední řadě také německý ovčák – ti všichni se u nás těší značné oblibě a chovatelskému zájmu. Ne všichni majitelé těchto plemen ale mají přesnou představu o jejich srsti, její úpravě a údržbě a následném vlivu na pejska samotného.

V seznamu, uvedeném v úvodu příspěvku, zdaleka nejsou všechna plemena, kterých se tento problém týká. Snažila jsem se vybrat typické zástupce, takové, které každý zná a spousta z nás i chová. Srst těchto plemen je dvousložková – jedná se o takzvanou patrovou srst. Skládá se z krycí srsti a podsady.

Pokud se majitel svému psu opravdu stoprocentně věnuje a pravidelně jej vyčesává, podsada se psovi obměňuje. Přesně tak, jak tomu také původně šlechtitelé chtěli. Ke splnění takového účelu je ale nutné vyčesávat důkladně a pravidelně. Pokud toto majitel nedělá, má pes na sobě v podstatě deku, která ho v létě zbytečně zahřívá.

V zásadě se doporučuje psy vyčesávat dvakrát týdně. Nemusíte mít z ničeho obavy, psu to nemůže nijak vadit. Naopak, pravidelným vyčesáváním dochází k obměne podsady v reakci na okolní prostředí. Proto také během období línání, tj. na jaře a na podzim, vyčesáváme ještě důkladněji. Rozhodně nestačí ledabylé prohrábnutí krycí srsti, to pejsek vůbec nepozná.

Pravidelné vyčesáváni je nutné, i když s pejskem navštěvujete psí salón. Minimálně tedy, pokud chcete ulevit své peněžence. Psi s touto dvojitou srstí se totiž nestříhají a vyčesávání psa se zarostlou podsadou trvá mnohdy až několik hodin. Hromada vyčesané podsady v takových případech bývá neuvěřitelná. A mnozí majitelé by se asi divili, kolik toho měl jejich miláček na sobě. A pak aby mu nebylo horko.

Při důkladném pročesání, zejména v období línání, stará podsada uvolní místo pro novou, ještě nenarostlou srst. Krycí srst zůstává a poskytuje psovi ochranu. Nově rostoucí podsada pejska nanejvýše lehce izoluje, ale už rozhodně nezahřívá. V případě, že o srst svého psa pečujete, nemusíte se o něj v létě zbytečně obávat. Tato plemena si pak s horkým počasím lehce poradí – v nejhorším prostě zalezou do stínu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu