Silvestrovské petardy mohou psovi způsobit i smrt
Ohňostroje jsou sice skvělá podívaná, ale pro zvířata to může znamenat utrpení. Absolutně totiž netuší, co a proč se odehrává, navíc některá mají až padesátkrát lepší sluch, a proto snášejí bouchání petard mnohem hůře. Některým může dokonce způsobit vážné zdravotní potíže.
Potrat i infarkt
Rachot a záblesky ohňostrojů zvířata silně stresují a dezorientují. Zejména u psů a koček se to projevuje tak, že zmateně pobíhají z místa na místo, třesou se a kňučí. Mohou se i pomočit. U některých se může také objevit zkratkovité jednání, při němž se mohou poranit, nebo být agresivní. Nebezpečí hrozí také březím zvířatům, která mohou potratit. U starších či nemocných jedinců může šok z petard dokonce způsobit infarkt a smrt.
Připravte se
Kdo je připraven, není ohrožen. To platí i v tomto případě. Proto se tedy na všechny možné nepříjemnosti připravte. Venku na procházce nenechávejte psa pobíhat na volno, a to ani v případě, že jej máte na oplocené zahradě. Když jdete ven, upevněte mu obojek tak, aby se z něj nemohl vyvléknout, a schovejte předměty, o které by se zvíře v panice mohlo zranit. Jak mu v takovém případě poskytnou první pomoc se dočtete zde.
Jak přežít půlnoc
Po celou dobu buďte svému psovi oporou. A jakmile se přiblíží kritická půlnoc, zavřete všechna okna, zatáhněte závěsy a zkuste ten hluk z venku přehlušit něčím příjemnějším, například hudbou. Zvíře zkuste dát do místnosti, kde je hluk slyšet nejméně, dejte mu také jeho oblíbenou hračku nebo jej zabavte nějakou aktivitou. Dělejte, jako by byl běžný den a nic se nedělo. Pes se tak bude moci soustředit na vás, ne na hluk kolem něj. I následující dny ovšem dávejte při venčení pozor, aby se pes nedostal ke zbytkům petard, které by ho mohly poranit.
Zdroj: tractive.com, lbhomeliving.com.