Pokud pes začne zapáchat více, než je obvyklé, je třeba rychle najít příčinu. Může jít o vážnou nemoc
Zápach nemusí nutně vycházet jen ze srsti psa. Může vycházet také například z tlamy a uší nebo ze zažívacího traktu psa. Aby se dalo zápachu zabránit, nejdříve je potřeba zjistit, co u psa vlastně smrdí.
Z tlamy
Pokud psovi smrdí z tlamy, je to nepříjemné především ve chvíli, kdy jste v blízkém kontaktu se psem. Ve velké většině případů ze to mohou zbytky jídel, které psovi uvízly mezi zuby, nebo také nedostatečná zubní hygiena. Ta může vést až k vypadávání zubů. Varovnými signály u psa jsou nateklé až krvavé dásně, žlutohnědý povlak na zubech, potíže během kousání a zkažený dech. Proto psovi nejprve dobře prozkoumejte tlamu. Pokud nenajdete nic, co by nasvědčovalo problémům s chrupem, je na místě navštívit veterináře. Může se totiž jednat o gastritidu nebo i nedostatečnost ledvin.
Plynatost
Někteří psi mohou trpět plynatostí. Ta se objevuje zpravidla ve chvíli, kdy pes velmi rychle zhltá své jídlo. Pokud na ni trpí váš pes často a zápach bývá doslova nesnesitelný, je třeba zpozornět. V první řadě zkuste změnit druh krmiva, protože psovi nemusí sedět. I za cenu toho, že s ním dříve problémy neměl. Výrobci totiž často mění složení, aniž by to kupující poznal. A to, co předtím psovi sedělo bez problémů, už nemusí platit. Jestli nedojde k žádné změně, může to značit také přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je vhodné zvážit odčervení pejska. Ve vážných případech může nadýmání značit i velice nebezpečnou torzi žaludku, o níž jsme psali zde.
Ušní infekce
Velmi často se u psů může objevit také zápach z uší. Nemusí jít o nic vážného. Velmi často za tím mohou být různé bakteriální záněty, které se projevují i nepřirozeným kýváním hlavy zvířete, případně drbáním si uší. Často se takto projevuje alergická reakce na nevhodné krmivo. Proto je také zkuste změnit.
Zdroj: akcpetinsurance.com, petmd.com.