Miniaturní bulteriér, pes jak má být
Mazlíčci
15. října 2014 04:32
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Bulteriér a jeho zmenšenina - miniaturní bulteriér - se liší jen vzrůstem. / CC BY 3.0
Chcete malého pejska, který nebude trpět nešvary „gaučových“ plemen, bude temperamentní, odvážný, věrný, bystrý a bude vám dobrým společníkem na dlouhých procházkách? Miniaturní bulteriér má všechny tyto vlastnosti.
Někdo si nepotrpí na chlupáče povalující se na gauči, vyžadující každodenní vyčesávání případně i vyvazování chlupůchlup nad očiuma do mašliček. Zkrátka nechce živou panenku na hraní, ale psa jak má být, jen z prostorových důvodů nemůže mít žádnou větší rasu.
Pro ty, kdo mají rádi dobře osvalená podsaditá plemena s razantní povahou, se velmi dobře hodí miniaturní bulteriér. Byl vyšlechtěn zároveň se svým větším příbuzným a nese všechny jeho typické rysy – jen je prostě malý. Povolená výška do kohoutku u chovných psů je maximálně 35,5 cm.
Zvláštní vejčitý tvar hlavy dělá z bulteriérů i minibulteriérů plemeno, které si jedni zamilují, zatímco jiní jím opovrhují. Pokud se právě vám „bulík“ zalíbil, ale obáváte se jeho velikosti a dynamičnosti, zvolte minaturní verzi. Takového psa dobře zvládne i křehká žena, kterou by velký bulteriér mohl za sebou vláčet jako prapor.
Minitbulteriér je učenlivý, poslušný, bystrý a miluje lidskou společnost. Zato se společností psů je na tom zle – je to prostě psí rasa zvyklá se prosazovat proti jiným psům na honech a štvanicích. Ne, opravdu nebyl vyšlechtěn na boj psa proti psu, je to typický teriér, tedy pes myslivecký. Má rád dlouhé procházky a probíhačky, je ale potřeba dávat pozor na setkání s jinými psy – bulteriéři jsou prostě dominantní a snaží se prosadit při každé příležitosti.
V rodině si zato dobře rozumí s každým, i s dětmi. Na lidi neútočí, pokud ho pán výchovou nezkazí. Potřevuje pevnou ruku a dobrý výcvik, pak je z něj výborný rodinný kamarád, který vřele vítá i návštěvy, hravý společník, který se klidně v domácnosti snese i s kočkou – jen s jiným pejskem těžko. Krátká rovná tuhá srst může na zimu zhoustnout podsadou, pak psi více línají. Jinak s jejich chlupy v bytě nebude žádný velký problém – další výhoda proti nachumlaným malým mazlíčkům.
Miniaturní bulteriér může mít různé zbarvení, od čistě bílé srsti až po tmavě žíhanou. U bílých pejsků pozor na hluchotu – mají k ní genetické sklony. Pokud tedy vybíráte bílé štěňátko, nechte mu raději u veterináře otestovat sluch.
Kam dál?