Žraní sněhu je pro psy nezdravé!

 Mazlíčci 
02. února 2017 21:21 / Marie Popelková
  9
📷
1 fotografie v galerii
Zábava ve sněhu může skončit veterinární klinikou. Shutterstock
Většina psů miluje sníh. Když tito psi vyjdou v zimě ven, začnou ve sněhu radostně běhat, skákat a válet se. To potěší a rozveselí každého majitele. Ne vždy je ale sníh pro psy dobrý.

Většina psů sníh miluje, obzvláště reakce na první sníh bývá nejintenzivnější, kdy psi začnou radostně běhat, skákat a válet se. Někteří psi by se nejraději celý den honili za sněhovými koulemi. Samotné házení těchto koulí neškodí, problém však nastává tehdy, kdy se tyto koule po chycení snaží pes sežrat.

Co mu ale tedy vlastně tím hrozí?

Intenzivní požírání sněhu může způsobit hned několik problémů. Dochází k teplotním šokům a sliznice a žaludeční stěna jsou vystaveny velkému stresu. K tomu připočítejme množství různých viróz, se kterými se imunitní systém psa v zimním období setká a je jasné, že si i pes v dobré kondici může „uhnat“ nějaký ten problém jako je:

Nachlazení

Mezi hlavní příznaky patří především rýma, kýchání, kašel…To jsou všechno projevy těla, které se tak léčí, proto není dobré je potlačovat, spíše pejskovi pomůžeme, když tělo podpoříme a léčení urychlíme. Psa necháme v klidu a teple, naordinujeme přírodní vitamin C – opět nejlépe ve formě šípkového oplodí (sušeného). Dále můžeme podávat jitrocelový sirup (dávkování se liší, pomůže dávkování jako pro děti od výrobce – u menších psů i méně), echinaceu v různých formách nebo například rakytník. Doporučujeme aktivně léčit a podchytit už první i malé příznaky nachlazení, čím méně je nemoc závažná, tím rychleji a snadněji se jí můžeme zbavit. Proto není dobré příznaky zlehčovat, protože z neléčené rýmy (nebo potlačením příznaků) může vzniknout něco horšího, jako třeba zánět sliznice, dále hltanu, hrtanu, průdušek a plic.

Zánět žaludku

Mezi příčiny zánětu žaludku patří právě i požírání sněhu. Projevuje se různě, nebo kombinací příznaků. Nechutenstvím, plynatostí, zvracením, nucením na zvracení, apatií, slabostí a podobně. Základem léčby takové gastritidy je dieta a klid. Samozřejmě toto závažné onemocnění prokonzultujte s rozumným veterinářem. Rychlost zlepšování stavu je velmi individuální a je potřeba postupovat pomalu. Ze začátku je žádoucí nechat žaludek prázdný a pomalu psovi nabízet například slabý vývar. Nejlépe několikrát denně po malých dávkách. Pokud trvá hladovka déle a potřebujeme psovi dodat energii, můžeme použít glukopur rozmíchaný ve vodě. U veterináře můžeme dostat výživovou pastu. Pokud byl ale pes před onemocněním v dobré kondici, několik dní hladovky by měl zvládnout. Pokud se stav zlepšuje a pes má chuť k jídlu, můžeme pomalu začít nabízet dobře uvařenou rýži, k ní začít přidávat kousky libového lehkého druhu masa (nejlépe kuřecí), které povaříme. Při dietě musíme myslet na to, že žaludek psa potřebuje hlavně klid a to i několik týdnů, proto volíme potraviny, které jej nezatěžují a upravíme je tak, aby byly lehce stravitelné. Používáme rýži, ovesné vločky, netučné, lehké, libové maso, nenadýmavou zeleninu (mrkev, petržel). Mezi doplňky stravy, které našemu chlupáčovi pomohou s tímto problémem patří zcela určitě kolostrum, které se může podávat i jako doprovodná podpůrná léčba ke konvenčním lékům. Dobře nám poslouží i produkty z rakytníku. Mezi vhodné bylinky, které můžeme připravovat například jako čaje patří měsíček, řepík, dubovou kůru jako protizánětlivé.Při léčbě postupujeme opravdu pomalu a dietu přísně dodržujeme. je potřeba žaludku dopřát opravdu klid, jinak by mohlo dojít ke vzniku chronické podobny nemoci, žaludečním vředům apod.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky