Tohle jste o pejscích nevěděli! Překvapující fakta o nejlepším příteli člověka

 Mazlíčci 
04. ledna 2017 09:35 / Marie Popelková
  13
📷
4 fotografie v galerii
Dávné pořekadlo říká, že pes je nejlepším přítelem člověka Shutterstock
Některé chování psů je zdánlivě nevysvětlitelné. Nyní vám však poodhalíme šest zvláštních faktů o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si je neuměli vysvětlit!

1. NEVIDÍ ČERNOBÍLE Jeden z nejrozšířenějších mýtů mluví o tom, že psi vidí pouze černobíle, ale není tomu tak. Dalo by se to přirovnat k tomu, jak vidí barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

2. VĚK HRAJE ROLI Malí psi se obvykle dožívají vyššího věku než velká plemena. Průměrná délka života se pohybuje od osmi do šestnácti let. Nejstarší pes na světě, o kterém se dochovaly záznamy, se dožil neuvěřitelných devětadvaceti let. Byl to kříženec Max z USA.

3. PSI JAKO DOKTOŘI Někteří pejsci dokážou poznat epileptický záchvat člověka ještě předtím, než k němu skutečně dojde. Psí čenich má dokonce tu schopnost, že dokáže vycítit rakovinu v těle člověka. Němečtí odborníci při jednom experimentu zjišťovali, zda jsou psi schopni odlišit lidi, kteří mají zhoubný nádor, od lidí zdravých. Ze sta možný vzorků nakonec správně identifikovali 71 lidí, kteří trpěli rakovinou plic.

4. OTISK ČUMÁKU I u psů můžeme najít „otisky prstů“. Spíše bychom měli ale říkat otisky čenichů. Každý pes má svůj čenich natolik unikátní, že může být využit k jeho identifikaci, stejně jako k tomu může dojít u lidí pomocí otisků prstů.

5. CITLIVÝ SLUCH Psí sluch je velmi vyvinutý a citlivý. Psi dokážou výborně slyšet na vzdálenost až 225 metrů.

6. PROČ SE TOČÍ? Jistě jste si všimli, že se váš domácí mazlíček před spaním několikrát zatočí dokola. Víte proč? Nejde o žádný psí rozmar, ale jedná se o rituál, který sahá hluboce do psí historie. Souvisí to s jejich instinktem. Předpokládá se, že jde o jakýsi způsob hnízdění. V přírodě si takto pes vyšlape kolečko v trávě, aby si pak mohl kam pohodlně lehnout.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se k Soukupovi nestěhuje. Pro své děti naopak předělává pokojíčky ve vlastním domě

Styl

Každé znamení vystihuje jedno slovo: Štíři bývají tajemní, Panny pořádné a Raci intuitivní

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon