Tohle jste o pejscích nevěděli! Překvapující fakta o nejlepším příteli člověka

Dávné pořekadlo říká, že pes je nejlepším přítelem člověka
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
04. ledna 2017 09:35 / Shutterstock
  152   13
Některé chování psů je zdánlivě nevysvětlitelné. Nyní vám však poodhalíme šest zvláštních faktů o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si je neuměli vysvětlit!

1. NEVIDÍ ČERNOBÍLE Jeden z nejrozšířenějších mýtů mluví o tom, že psi vidí pouze černobíle, ale není tomu tak. Dalo by se to přirovnat k tomu, jak vidí barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

2. VĚK HRAJE ROLI Malí psi se obvykle dožívají vyššího věku než velká plemena. Průměrná délka života se pohybuje od osmi do šestnácti let. Nejstarší pes na světě, o kterém se dochovaly záznamy, se dožil neuvěřitelných devětadvaceti let. Byl to kříženec Max z USA.

3. PSI JAKO DOKTOŘI Někteří pejsci dokážou poznat epileptický záchvat člověka ještě předtím, než k němu skutečně dojde. Psí čenich má dokonce tu schopnost, že dokáže vycítit rakovinu v těle člověka. Němečtí odborníci při jednom experimentu zjišťovali, zda jsou psi schopni odlišit lidi, kteří mají zhoubný nádor, od lidí zdravých. Ze sta možný vzorků nakonec správně identifikovali 71 lidí, kteří trpěli rakovinou plic.

4. OTISK ČUMÁKU I u psů můžeme najít „otisky prstů“. Spíše bychom měli ale říkat otisky čenichů. Každý pes má svůj čenich natolik unikátní, že může být využit k jeho identifikaci, stejně jako k tomu může dojít u lidí pomocí otisků prstů.

5. CITLIVÝ SLUCH Psí sluch je velmi vyvinutý a citlivý. Psi dokážou výborně slyšet na vzdálenost až 225 metrů.

6. PROČ SE TOČÍ? Jistě jste si všimli, že se váš domácí mazlíček před spaním několikrát zatočí dokola. Víte proč? Nejde o žádný psí rozmar, ale jedná se o rituál, který sahá hluboce do psí historie. Souvisí to s jejich instinktem. Předpokládá se, že jde o jakýsi způsob hnízdění. V přírodě si takto pes vyšlape kolečko v trávě, aby si pak mohl kam pohodlně lehnout.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu