Čím krmit v zimě ptáčky!

 Mazlíčci 
15. prosince 2016 21:37 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků jsou semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. Internet
Zima dorazila i do nížin a lidé do oken a na balkóny přidělávají krmítka pro ptáčky. Začíná období přikrmování ptáků a tak je nejvyšší čas si připomenout, co mají naši ptáci nejraději a co do krmítek nepatří.

Mnoho ptáků nás již opustilo a odletělo do teplých krajin. Někteří ale statečně zůstávají po celou zimu. Snášejí sníh i mráz, v noci spí schouleni k sobě a vzájemně se zahřívají. Při nedostatku potravy ale strádají. Stahují se do parků a zahrad, kde hledají naši pomoc.

Základem je kvalitní krmítko.

Krmítka by měla být chráněna před nepřízní počasí, hlavně vlhkostí a deštěm. Měla by být zastřešená anebo umístěna tak, aby do nich nepršelo. Prostřená hostina by se totiž zkazila nebo by ji odfoukl vítr. V krmítku též musíme pravidelně uklízet trus a staré zbytky, jen tak zabráníme možné infekci a plísním. Hygiena je tedy velmi důležitá, takže se o krmítko musíte starat o něco více, než jen tam jít občas nasypat.

Důležité je i bezpečí opeřenců. Pozor na kočky, takže krmítko nedávejte na místa, kudy chodí kočky nebo kam mohou lehce skočit. Obecně též platí, že je lepší udělat několik menších krmítek, než jedno velké. Menší se lépe udržují v čistotě. A navíc odpadají šarvátky o místo. Pěkně bojovat umí sýkorky i vrabci a největším "soukromníkem" je patrně červenka. Kde zasedne místo u stolu, tam se jiný ptáčci neodvažují. Na místa blízko lidským obydlím sice někteří opeřenci létají, ale jen ti odvážnější. Ti plašší se bojí a tak pokud chcete něco udělat i pro ně, zajděte do lesa či dál od domu a tam jim také prostřete. 

Čím krmit?

Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie.
Uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů.
Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.
Z loje  můžete vyrobit i vlastní směs, pokud jej opatrně rozehřejete a smícháte se semínky:
Směs lze nalít do skořápky kokosového ořechu či do menšího květináče.
Můžete v ní namočit i suché borové či smrkové šišky. Ptáčkům se po nich velmi dobře šplhá, když dobroty s požitkem vyjídají.
Při rozvěšování opět dbejte na bezpečnost, a také na to, aby sluneční paprsky na příliš osluněném místě směs nerozpustily.
V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké či v podobě praktických lojových koulí, které lze zavěsit i jinam, nežli do krmítka. Ale opět pozor na kočky či kuny! Pokud je zavěšujete na větvě, volte tenké koncové, které kočku neunesou, a jsou zároveň dostatečně vysoko.  

Na co koho nalákáte?

Olejnatá semena, jako je slunečnice, lůj a tukové směsi milují  sýkory - koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka i mlynařík, a také  brhlík, šoupálek a strakapoud.
Semena plevelů a obilovin svědčí zrnožravým pěnkavám, zvonkům, strnadům, dlaskům, vrabcům a kosům.  
Plody nejrůznějších bobulovin i na kousky nakrájená jablka velmi ocení kosi a drozdi kvíčaly.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47