Květiny na talíři. Které můžete bez obav sníst a navíc si pochutnat?
Jak květy vybírat
Při správném výběru a vhodné kombinaci ingrediencí je úspěch zaručen. Zásadním kritériem je vybírat květy, které nebyly nijak chemicky ošetřeny a nerostou v okolí silnic či ploch, které jsou určeny pro venčení psů. Rozhodně tedy nekupujte květiny z květinářství, a pokud je chcete pěstovat doma, nepoužívejte žádná hnojiva.
Které květy jsou jedlé
Každá květina má svou specifickou chuť, proto před přípravou pokrmů důkladně prostudujte, k čemu ji použijete.
Sedmikráska obecná
Je jedlá celá, snadno se transportuje z místa sklizně a je chuťově velmi univerzální. V pokrmech je určena k syrovému zpracování. Dekorujte s ní dorty či cupcaky, krásně se vyjímá především na těch svatebních.
Violka vonná – „fialka“
Nadchne vás opravdu sladkou chutí. Přidat ji můžete do zeleninových salátů, ale využívá se především při přípravě moučníků. Dokonce je o ní známo, že obsahuje zdraví prospěšné látky, jako například saponiny, které usnadňují odkašláváí a díky sloučenině kyseliny salicylové má i protirevmatické účinky.
Violka trojbarevná
Zamrazte květy této krásné květinky do ledových kostek a vaše letní nápoje budou neodolatelné. Kostku můžete hodit jak do alkoholického drinku, tak do sklenice s obyčejnou vodou. Výsledek je jednoduše božský!
Ptačinec prostřední
Jedná se o náš nejrozšířenější a úmorný plevel. Pokud se vyskytuje i na vaší zahradě, nezoufejte a místo likvidování ho sklízejte. Mladé, dosud nerozkvetlé výhonky lze použít do salátů, pomazánek, polévek, nebo dokonce jako alternativu špenátu. Obsahuje vitamin C, B1 a B2, ale také železo a další vitaminy.
Pampeliška
Nebo též Smetánka má botanicky velmi blízko k hlávkovému salátu. Pokud její listy ponecháte tři dny bez přístupu světla, chutnají podobně jako čekanka. Z poupat můžete připravit falešné kapary a z květů sirup či víno.
Čekanka obecná
Na jaře poskytuje mladé listy, které jsou vhodné do zeleninových salátů. Letní květy se hodní na ozdobu sladkých pokrmů. Z vývaru nastrouhaného kořene lze připravit náhražku kávy, tzv. meltu.
Květy ovocných stromů
Můžete je použít do salátů, abyste docílili jedinečného efektu, na ozdobu tmavých moučníků, zmrzlinových pohárů, ale i masa v minutkové úpravě.
Květy hluchavky
Nejvíce sluší moučníkům se šlehačkou. Některé druhy se dokonce řadí mezi léčivé – například hluchavka bílá či hluchavka nachová. Pomáhají při nachlazení, kašli, angíně či chřipce.
Květy černého bezu
Lze z nich připravit vynikající limonádu, drobnými kvítky ozdobit něžné dorty, ale i cupcaky, palačinky, lívance nebo hovězí steak. Připravují se dokonce na způsob řízků v trojobale.
Jíst lze ovšem spoustu dalších květů, jako například: floxy, netřesky, lichořeřišnici, ibišek, sléz, růže, měsíček a další. Inspirace na použití v kuchyni naleznete v naší galerii.
A co vy? Už jste někdy použili květy v kuchyni? Máte nějaké oblíbené? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.