Ohňostroj je krásná tečka za starým rokem, chcete fontánu nebo lilii?

 Ostatní 
18. prosince 2014 05:47 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pestrobarevné kytice jisker mohou mít podobu chryzantém, jiřin i lilií bathknightblog.com
Oslavy silvestra a příchod Nového roku jsou ta pravá doba pro barevné prskavky, větší nebo menší. Malý soukromý ohňostroj si můžete z dostupné pyrotechniky připravit sami, nebo si o něco větší objednat třeba pro partu přátel.

Ohňostroj je oblíbeným vyvrcholením slavnostního večera kdykoliv, před koncem roku jsou ovšem prodejci pyrotechniky bráni útokem, to si chce alespoň malinko bouchnout snad každý druhý. Kdo si může s ohňostroji hrát? Zábavní pyrotechnika je rozdělena do čtyř bezpečnostních tříd. První. třídu može nakoupit a používat osoba starší 15 let, druhou osoba starší 18 let, třetí osoba starší 21 let a čtvrtá je určena pouze pro vyškolené profesionály.

Co všechno různé ty hračky dovedou?

Fontány a vulkány chrlí barevné jiskry přímo od země do výšky až 8 metrů. Ve výšce se lámou a jako proud vody ve fontáně stékají zpět k zemi.
Rakety – pyrotechnická nálož se vystřeluje do výšky ze stablizátoru, tj. Z dlouhé silné špejle. Nálož vyletí do výšky a tam se rozprskne do jisker různé barvy.
Římské svíce jsou trubky, v nichž je slisován různý počet náloží podle velikosti svíce. Po odpálení vylétají nálože v pravidelných intevalech do výšky až deset metrů.
Pumy se vystřelují z moždíře a vylétají do výšky až 100 m, kde se rozprsknou do různých obrazců. Kompakty jsou krabice s jednou zápalnicí, které obsahují několik pum. Po odpálení vylétají pumy jedna po druhé a ve výšce tvoří série obrazců, zpravidla od nejjednodušších až po nejefektnější závěr v podobě velkéí barevné kytice lilií.
Rotující objekty se po odpálení roztočí a za letu srší jiskry doprovázené zvukem, podobným vrzáníé hmyzu. Vylétají až do 10 metrů.
Petardy jsou oblíbená klukovská pyrotechnika – nejiskří, zato pořádně bouchají. Mohou mít podobu bouchacích kuliček, ale také třeba praskajícího koberce.
Konfety jsou efektní zejména při svatbách nebo oslavách, kdy chceme někoho doslova zasypat bílými sněhovými vločkami, zlatými nebo stříbrnými třepetajícími se lístečky nebo růžovými lístky. Používají se nejen při vyhlašování vítězů, ale také třeba na svatbách nebo rodinných oslavách.

Sadu pro pěkný 3 – 5ti minutový ohňostroj, který si na zahradě můžete udělat sami, pořídite za 2000 až 6500 korun. Zakázat vám ho nikdo na vašem vlastním pozemku nemůže, je ale lepší ohlásit konání ohňostroje na obecním úřadě a také sousedům, aby nedošlo ke zbytečným kolizím kvůli hluku a kouři.

Pokud chcete profesionálně připravený ohňostroj, ten nejjednodušší asi pětiminutý vás vyjde tak na 8000 korun a pak můžete rozpočet i efekty navyšovat až třeba na několik set tisíc. Krásné jsou ohňostroje odpalované na hudební doprovod. Řemeslo ohňostrůjců je umění, i když jeho trvání je tak kratičké.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu