Stabilní stojan pod stromeček je základ, leckdy ale ani ten nestačí

 Ostatní 
14. prosince 2014 06:09 / redakce
  0
📷
7 fotografií v galerii
Stojan pod stromeček je důležitý doplněk svátečního interiéru. Navíc ale musí být i pevný a plně funkční. kovarondrej.cz
Je neodmyslitelnou součástí Vánoc a radují se z něj nejen děti, ale obvykle i naši domácí mazlíčci, kočky po něm navíc přímo vášnivě šplhají. Proto je nutné i ten nejmenší vánoční stromeček pevně ukotvit, abychom předešli záplavě slziček, střepům na koberci, či dokonce pořezaným tlapkám. Základem je kvalitní vánoční stojan.

Tradičně se vánoční stromeček ustavoval do dřevěného kříže pomocí klínů, nebo do hliněné nádoby naplněné těžkou, ideálně jílovitou půdou. Mnozí máme ještě v paměti litinovou skládací trojnožku, která se prodávala v několika velikostech a sestavit ji by pravý kouzelnický výkon, protože jedna z nožek neustále „šmajdala“.

Současný trh již nabízí širokou škálu variant stojanů z kovu, tvrzeného plastu či kombinace obou materiálů. Hitem jsou stojany z tvrzeného skla, kombinované s kovem. Velmi praktické jsou varianty, jejichž součástí je i nádoba na vodu, aby stromeček neusychal příliš rychle. Kmínek stromku ale musíme předem seříznout, aby byl „živý“ a opravdu nabídnutou vodu dokázal využít.

Ani mezi vánočními stojany nechybějí rukodělné originální kousky uměleckých kovářů, které zpravidla seženeme na vánočním trhu či přímo u některých prodejců vánočních stromků. A dokonce i kousky vyloženě designové, pocházející z dílen předních návrhářů, které samy o sobě představují mimořádný kousek sváteční výzdoby. Tyto originály však leckdy přijdou i na několik desítek tisíc.

Jestliže nemůžeme investovat do uměleckého originálu, proč se nepoohlédnout po starožitnostech či vetešnictvích. I tam lze občas najít pravý unikát. Nejbytelnější jsou samozřejmě stojany litinové, které díky vlastní hmotnosti zajišťují stabilitu stromku.

Pokud máme všetečné domácí mazlíčky, určitě stojí za úvahu ještě doplňkové připevnění stromečku, například k nábytku či háku ve stropě, aby nám jeho neřízený pád nepokazil nejkrásnější chvíle roku. Totéž platí pro rodiny s malými dětmi.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Lela Ceterová podstoupila další dvě plastiky. Odletěla kvůli tomu až do Íránu

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...