Jak najít poklad ukrytý ve městě či v přírodě?

Geocaching je hra pro celou rodinu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
27. listopadu 2017 08:51 / Shutterstock
  0   0
Geocaching je stále populárnější hra pro děti i dospělé. Poklady nazvané kešky jsou ukryté na turisticky zajímavých místech v přírodě i ve městě. Mnozí autoři vás také pozvou do lokalit, kam byste se jinak v životě nevydali. Geocaching je celoroční aktivitou, byť sychravé počasí a sníh hledače láká spíše do měst.

Podle některých "kačerů", jak se vyznavačům geocachingu v tuzemsku říká, je zimní období pro hledání schránek ve městě ideální. Parky i turisticky oblíbené lokality jsou totiž poloprázdné, což hledačům usnadňuje práci. Kešku totiž svou neopatrností nesmí prozradit před nikým, kdo není do hry zasvěcen. Nezřídka se stává, že prozrazená krabička je poté ukradená nebo poničená.

Sníh hledání pokladů usnadní i komplikuje

V městských parcích to hrozí zejména v období, kdy napadne sníh. Úspěšný nálezce totiž svými šlápotami zanechá stopy, které se mezi komunitou hledačů nazývají "geodálnicemi". Podle nich zkušené oko "kačera" pozná, kde by poklad v podobě kešky mohl být. Naopak lov v zasněženém lese se stává adrenalinovým sportem pro odvážné.

V pustině, kam žádný člověk od poslední chumelenice nezavítal, je lov kešky hledáním jehly v kupce sena. O to větší ale máte radost, když se to povede. Při slunečných dnech je v lese krásně i v zimě. Oproti jiným obdobím navíc hledačům nepřekáží bujné porosty nejrůznější zeleně, nepálí kopřivy a nehrozí ani klíšťata.

V zimě hledači musí také dbát na to, že povětšinou plastové krabičky jsou křehčí a jejich zámky by mohly lehce povolit. Když do plastové krabičky se zápisníkem, kam "kačeři" podpisem či razítkem stvrzují svůj nález, nateče, keška je záhy mimo provoz. A údržbu mnozí majitelé nechávají až na jaro.

Hledání kešek prospěje také vašemu zdraví

A vůbec, řadu keší přes zimu neodlovíte. Majitelé je z obavy před vlivy počasí nebo ze strachu před prozrazením raději na zimní měsíce zavírají. Většina kešek je ale lovitelná celoročně, mnohé jsou třeba vítanou zastávkou při běžkařském výletu. Geocaching totiž úzce souvisí s pohybem, jak jsme psali zde. Díky počasí ale zase lehce uspějete tam, kde byste v létě museli vynaložit hodně úsilí. Oblíbený je například lov keší na ostrůvcích, kam se za nimi musí plavat. V zimě však ke schránce dojdete po vlastních nohách díky zamrzlé vodní ploše.

Při teplotách kolem bodu mrazu je samozřejmostí teplé oblečení. Hodí se i něco na zahřátí do batohu. Pravidlem číslo jedna zejména ale je, že do přírody se chodí nejméně ve dvou. Hledači ocení také teplé rukavice, které usnadní pátraní po zmrzlých krabičkách. Na trhu se dokonce objevily i speciální rukavice, ve kterých lze ovládat dotykové telefony a jiná zařízení včetně GPS, jimiž podle zeměpisných souřadnic "kačeři" své poklady hledají a bez nichž se neobejdou.

Pokud vás tato turistická, navigační a trochu i internetová hra zaujala, můžete si založit zdarma účet na internetových stránkách www.geocaching.com a vydat se směle za dobrodružstvím.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu