Zimní houbaření má své kouzlo. I mimo sezonu můžeme najít několik jedlých druhů.

 Ostatní 
25. prosince 2014 03:57 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Penízovka sametonohá je prý úžasná v česnečce. wikimedia commons/Tomáš Przechlewski
Vánoce sice byly bez sněhu, ale teplé počasí má jednu výhodu – můžeme vyrazit do lesa na houby! Pravá houbařská sezona sice trvá od léta do podzimu, ale vyrazit můžeme i na zimní houby. Zimní houbaření má totiž své jedinečné kouzlo.

Každý správný houbař má na zimu nasbíráno, usušeno, zamraženo či naloženo. Jistě ale každý houbomil uzná, že není nad čerstvě nasbírané houby. Ta pravá houbařská sezona sice začíná v létě a končí na podzim. Jedlé houby však můžeme sbírat po celý rok. Rostou totiž zimní houby. Nejsou-li opravdu třeskuté mrazy a teplota dlouhodobě neklesá pod nulu, tak je úspěch prakticky zaručen. Na rozdíl od hlavní houbařské sezony navíc nebude les přeplněný houbaři a my si kromě voňavých hub odneseme i krásný zážitek z procházky po zimním lese.

V zimě roste jen několik druhů jedlých hub. Patří mezi dřevokazné houby a nalezneme je nejčastěji na pařezech, padlých, ale i živých kmenech stromů. Nejoblíbenějšími zimními houbami jsou hlíva ústřičná a penízovka sametonohá. Dalšími jedlými houbami, kterým zima nevadí, jsou pařezník pozdní a jidášovo ucho.

Hlíva ústřičná

Hlívu ústřičnou nejčastěji nalezneme na odumřelých kmenech listnatých stromů. Její plodnice připomínají ústřice a odtud je i její název. Je to výtečná houba k všestrannému kuchyňskému využití. Má příjemnou houbovou vůni a nasládlou chuť. Prokázány byly i její léčivé účinky. Můžeme si ji vypěstovat i doma na balkoně nebo na zahradě.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá roste zpravidla v trsech na kmenech tlejících, ale i živých listnatých stromů. Je velmi odolná a vydrží i teploty až do minus deseti pod nulou. Bývá nazývána vánoční houbou, protože ji lze najít právě o vánočních svátcích, často i pod sněhem. Její chuť a vůně jsou příjemné a typicky houbové. Penízovka patří mezi velmi chutné houby. Její chuť vynikne zejména v polévkách a někteří zimní houbaři tvrdí, že úplně nejlepší je v česnečce.

Jidášovo ucho (boltcovitka)

Jidášovo ucho roste hojně a prakticky po celý rok na mrtvém dřevě bezu a akátu. Nalézt ho však můžeme i na jiných typech listnáčů. Používá se především do asijských jídel, ale výborné je i do salátů, polévek a houbových směsí.

Pařezník pozdní

Pařezník pozdní najdeme spíše vzácněji na odumřelých kmenech olší, buků, vrb a javorů na vlhčích místech. Má zajímavou chuť a hodí se například do guláše.

Zimní houby jsou na chlad velmi dobře přizpůsobeny a mohou i lehce přemrznout. Samozřejmě platí u nich to stejné pravidlo jako u ostatních druhů hub. Pokud několikrát hodně přemrznou a mezitím rozmrznou, takové houby se již sbírat nedoporučuje.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky