Lopuch plstnatý má řadu léčivých účinků
Léčivé účinky má především kořen lopuchu, který se vykopává na jaře dříve, než vyžene listy, ale pouze v prvním roce vegetace. Rostliny, které kvetly před rokem, již nemají dostatek účinných látek. Mimo kořen můžeme používat také mladé listy a semena lopuchu, z nichž se vyrábějí kosmetické přípravky na vlasy.
Kromě lopuchu plstnatého (Arctium tomentosum) lze na jaře najít v lese i tyto houby.
Detoxikační účinky lopuchu
Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění, detoxikace krve. Řadí ho to mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně. Známé jsou příznivé účinky lopuchu na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při lupech i při maštění vlasů a opticky zvětšuje jejich objem.
Další dobrou vlastností lopuchu je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů. Bylina ale také může způsobit průjem a vyvolat pocení. Posílí vás ale při jarní únavě. Při vnějším použití pomáhá látka z lopuchu při plísňových onemocněních kůže a slouží také k omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti.
Spařené, trochu podrcené listy je dobré přikládat na otoky a svědivé vyrážky, stejně poslouží i silný odvar z kořene nebo listů. Na modřiny se používá rozmačkaný list lopuchu.
Odvar na posílení vlasů
Na posílení vlasů si zase můžete připravit odvar z pěti dílů kořene lopuchu, stejného množství nati kopřivy, tří dílů listu břízy, tří dílů listu ořechu a dvou dílů květu heřmánku.
Jednu lžíci kořene vaříme v půllitru vody tři až pět minut. Potom přidáme jednu lžíci směsi ostatních bylin, odstavíme a necháme asi 15 minut vylouhovat. Přecedíme. Vlasy umyjeme běžným šamponem a opláchneme. Potom masírujeme pokožku na hlavě prsty nebo vhodným kartáčkem a zároveň vtíráme odvar ke kořínkům vlasů. Nakonec ještě vlasy odvarem důkladně propláchneme. Pro pěkný růst vlasů a odstranění lupů opakujeme kúru dvakrát týdně.