Smolná mast

 Ostatní 
12. dubna 2015 20:00 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Smolná mast je velice efektivní přírodní produkt, který poskytne Vaší pokožce dokonalou péči.  Wikimedia Commons/Cixia
Tradiční mast i krém jsou vyrobeny z přírodních surovin bez přidaných konzervačních látek, barviv a parfemace. Výroba navazuje na originální rodinnou recepturu rodu Voštů, která s výrobou masti v obci Balkova Lhota započala zřejmě již koncem 19. století. Příznivé účinky této masti jsou ověřeny několika generacemi místních lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Účinky

Revmatismus

Borová pryskyřice se používá k léčbě revmatismu, protože má protizánětlivé vlastnosti. Pryskyřice odstraňuje zánět kloubů způsobený revmatismem, čímž dochází k obnovení pohybu a ke zmírnění bolesti. Borová pryskyřice byla kdysi dávno používaná jako žvýkačka při revmatismu úst.

Popáleniny a vředy

Tradičně se pryskyřice z borovice využívá při externí léčbě popálenin a vředů. Pryskyřice napomáhá hojení a zabraňuje infekci tím, že posiluje buněčnou imunitu. Mast však nesmí způsobit podráždění nebo alergickou reakci.

Jiné použití borové pryskyřice

Dříve byla pryskyřice používána jako stimulant, diuretikum, projímadlo a jako prostředek k léčbě abscesů. Její využití bylo široké, v každé kultuře si našla jiné. Někde byla používána jako lék proti kašli, někde ji používali k léčbě rakoviny. Jinde naopak byla používána v tekuté formě s vodou k léčbě vředů, neštovic a syfilidy.

Pryskyřice je velmi účinná při bodnutí hmyzem, brání infekci od škrábanců, lze ji využít i jako deodorantu, balzámu na rty a krému na ruce. Zejména balzám na rty a krém na ruce je velmi účinný, při prevenci různých onemocnění a k inhibování bakterií. Využívá se také k léčbě a hojení vymknutého kotníku. A dokonce i k výrobě domácího mýdla.

Recept na smolnou mast

Potřebujete:

pryskyřici, včelí vosk, olivový olej

starou látku, nářadí

kastrol, hrnec a podobně

Postup:

Mízu oddělíte od kůry pomocí šroubováku a vložíme ji do kastrolu. Veškerou mízu pak zabalíte do starého hadru nebo kusu látky klepete do ní kladivem, aby došlo ke změkčení a rozdrcení mízy a nebo ji na prkénku rozválíte válečkem či skleněnou láhví od vína. Rozdrcenou smůlu vložíte do hrnce a přidáte včelí vosk a olivový olej. Rozehřejete na mírné teplotě, dokud všechny ingredience nepovolí a nesmíchají se. Pokud je vše hotovo, smolnou mast přecedíte přes kus látky, aby došlo k odstranění nečistot. Mast přelijete do skleněné nádoby, označíte ji a dobře uzavřete.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu