Vymkla se vám úroda ředkviček z rukou? I pálivé či tvrdé plody lze chutně zpracovat
Dokud jsou ředkvičky mladé a krásné, dají se jíst i jen tak. Jenže problém obvykle nastane, když zjistíte, že vaše výpěstky pálí více, než je zdrávo. Pak je konzumujete čím dál méně a výsledkem je, že máte záhon plný přerostlých ředkviček, které dříve nebo později začnou dřevnatět a praskat.
Byla by ale škoda nad takovými ředkvičkami zlomit hůl. Pořád se totiž jedná o zeleninu bohatou na vitaminy C a B, která obsahuje hodně vlákniny a minerálních látek. Ředkvičky mají na lidské zdraví hodně blahodárných účinků - působí antibakteriálně, snižují cholesterol, pomáhají při nachlazení i žlučových a močových kamenech. O tom, že se dají pěstovat prakticky celoročně, jsme psali zde.
Ředkvičková polévka
Pokud máte přerostlé či pálivé ředkvičky, zpracujte je v ředkvičkové polévce. I když se tepelnou úpravou připravíte o část vitaminů, pořád v plodině dost živin zůstane, navíc pálivost se prakticky vytratí. Polévku samozřejmě můžete uvařit i z menších ředkviček.
Co budete potřebovat
- asi 10 větších přerostlejších kusů ředkviček (300 – 400 g)
- 2 lžíce másla
- 1 cibule, oloupaná a nakrájená najemno
- 3 střední brambory
- 800 ml zeleninového vývaru
- 200 ml smetany na šlehání se 40 % tuku
- sůl a čerstvě drcený černý pepř
V hrnci rozpusťte máslo, vsypte do něj cibuli, po chvíli přidejte jemně pokrájené ředkvičky a vše nechte na mírném ohni zesklovatět a změknout. Potom přihoďte omyté a okapané ředkvičkové listy a míchejte do zavadnutí (trvá to asi 4 minuty). Přidejte na kostičky nakrájené oloupané brambory, zalijte je horkým vývarem a vařte asi 20 minut doměkka.
Hrnec odstavte a polévku rozmixujte. Přeceďte přes jemné síto zpět do hrnce, vmíchejte smetanu, osolte, opepřete a prohřejte. Při podávání ozdobte jemně pokrájenými zbylými ředkvičkami nebo výhonky řeřichy. Polévka je výtečná s chlebovými krutonky.
Tip: Ředkvičkové listy jsou velmi chutné, ale je vhodné zpracovávat jen ty z vlastní nebo ověřené sklizně. Mají totiž tendenci hromadit v sobě dusičnany.
Jak ředkvičky skladovat
Důležité je znát také způsob, jak ředkvičky správně skladovat, aby vydržely co nejdéle čerstvé. Způsobů je hned několik, nabídneme vám tři ověřené.
Ve skleničce s vlhkým ubrouskem
Ředkvičky pečlivě opláchněte a odřežte listy i kořínky. Do uzavíratelné sklenice dejte vlhký ubrousek a proložte ředkvičkami. I po týdnu budou vypadat jako na začátku - zachovají si svou křehkost a svěžest.
Vzhůru nohama
Dalším výborným způsobem, jak ředkvičky uchovat několik dní v perfektním stavu, je dát je do sklenice vzhůru nohama, respektive kořínkem nahoru. Ředkvičky opět omyjte, nalijte do sklenice trochu vody a do ní vložte ředkvičky listy dolů a kořínkem nahoru. Listy sice po týdnu zežloutnou, ale ředkvičky zůstanou jako čerstvě utržené.
V misce s vodou
Praktický je způsob, kdy ředkvičky umyjete, odstraníte listy, ale ponecháte kořínek. Pak je dejte do misky s vodou. Ani po více než týdnu neztratí na své svěžesti a křehkosti.
Takhle ne
Vůbec nejhorší způsob skladování ředkviček je, když je jen tak, s listy i kořínky, vložíte do zeleninového šuplíku v lednici. Už za dva dny budou gumové a svraštělé. Navíc ztratí i barvu.