Nasbírejte si bezový květ! Pomůže vám od bolesti

Květy lze použít k fermentaci pro výrobu šťáv a sirupů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
17. května 2018 11:50 / Shutterstock
  33   3
Ne nadarmo se přírodě přezdívá otevřená lékárna světa. Můžete si z ní přinést i zázračný bezový květ, který obsahuje vitaminy C, A, P a skupinu B. Navíc má blahodárné účinky proti bolesti.

Pokud si z procházky přinesete čerstvé listy bezu, dokážou vám ulevit od bolesti kolen, namožených svalů i kloubů. Listy rozdrťte, semelte nebo naklepte, aby pustily šťávu. Bolestivá místa jimi obložte, přeložte kouskem plátna a uvažte. Zábal nechte působit zhruba hodinu. Výsledkem by měla být znatelná úleva od bolesti. Lék na zdraví si vyrobíte i z mladých listů ořešáku.

S kašlem a rýmou zatočí bezový sirup. Slouží sice i jako osvěžující limonáda, ale je nutné k němu přistupovat jako k léku a dávkovat jej s rozumem. Jedině za takových podmínek vám bude k užitku. Při bolestech v krku svoji práci odvede odvar z květů, který lze použít jako kloktadlo. Vlažný bezový čaj zase pomáhá při nemocích ledvin a cévních onemocněních. Horký čaj podpoří pocení a vykašlávání. Bojuje i s rýmou, kašlem a při horečce.

Na přípravu sirupu bude potřeba zhruba čtyřicet kusů bezových květů, dvě lžičky kyseliny citronové, tři kusy citronu a dvě kila cukru krupice. Nejprve svařte dva litry vody a po vychladnutí do ní vložte opláchnuté bezové květy, plátky citronu a nechte vyluhovat a odpočinout v lednici.

Druhý den bezově ovoněnou vodu slijte přes sítko do hrnce, přidejte vymačkanou šťávu ze dvou citronů a dvě lžičky kyseliny citronové. Obsah lehce zahřejte na sporáku a míchejte tak, aby se cukr dobře rozpustil. Sirup v tomto stavu slijte pomocí cedníku do vymytých lahví. Hotový sirup uložte do chladničky.

Na záběr je nutné připomenout, že syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Po tepelném zpracování však tyto negativní účinky vymizí.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu