Rýma, chřipka, nachlazení – vyzkoušejte rady našich babiček!

 Ostatní 
09. února 2015 08:05 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ne vždy je potřeba léků k léčbě nachlazení či chřipky, zkuste rady, které pomáhaly našim babičkám. Wikimedia Commons/mcfarlandmo
Zimní období je spojené se zvýšeným výskytem chřipek, všudypřítomného kašlání a protivné rýmy. Někdy nemusíte hned polykat prášek, vyzkoušejte léty ověřené rady našich babiček!

RÝMA

Solný roztok znáte ve formě populární a extrémě předražené mořské vody. Není nic lehčího, než jej připravit doma. 1 lžící soli rozpusťte ve sklenici teplé (ne vařící) vody a kápněte si 1 kapku do každé nosní dírky. Slanou vodu musíte pořádně vtáhnout a následně vysmrkat. Není to nic příjemného, ale uleví se vám.

Inhalace pomocí heřmánku také dokáže zázraky. Heřmánek zalijte v hlubší nádobě (ideálně v lavoru) horkou vodou a přisypte pořádnou lžíci soli. Inhalujte, co nejdéle to půjde, s hlavou přikrytou ručníkem.

Nesdílíte-li s nikým pokoj, položte na noční stolek talíř s cibulí nakrájenou na kolečka. Éterické oleje, které bude cibule celou noc vylučovat, pročistí nos a krásně vydesinfikují sliznici. Ovšem pozor, radíme používat jen o samotě! Případní spolubydlící by nejspíše jen stěží hledali porozumění.

KAŠEL

Křen nastrouhejte najemno a smíchejte ho s medem v poměru - 2 lžíce křenu se lžící medu. Užívejte 3x denně jednu čajovou lžičku. Chvíli po konzumaci pocítíte, že se vám “spouští rýma”, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

Nakrájejte 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvětě do nádoby a prosypávejte cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjte a nechte odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijete do skleničky. Sirup podávejte při kašli několikrát denně po lžičkách.

Zalijte 1 lžičku sušené majoránky 250 ml studené vodou a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku citronové šťávy z citronu a pijte po doušcích několikrát denně.

Vařte 5 minut v 1 litru vody 10 g čerstvého strouhaného zázvoru. Poté ho přes cedník vymačkejte. Do vzniklého čaje přidejte šťávu z jednoho citrónu a oslaďte. Pijte horké.

CHŘIPKA

Tymiánový sirup velmi dobře účinkuje proti „mokrému“ kašli. Koupíte ho dozajista i v lékárně, domácí výroba vám však nezabere téměř žádný čas a účinky jsou totožné. Navíc sirup můžete vyrábět jak z čerstvého, tak ze sušeného tymiánu.

Suroviny: 300g třtinového cukru, 300ml vody, 15g tymiánu (u sušeného jde o jedno balení)

Cukr rozmíchejte ve vodě, postavte na sporák a na mírném plameni vařte 15 minut. Do takto připraveného cukrového sirupu nasypte tyminán (máte-li čerstvý, použijte celé snítky, nejen lístky) a nechte přikryté louhovat alespoň 30 minut. Po této době vše přes velmi jemné sítko, plátýnko či gázu přeceďte, přelijte do čisté, vysterilizované sklenice (sklenice bude sterilní, necháte-li ji několik minut vařit v hrnci s vodou) a můžete rovnou podávat. Dávkování je 5 čajových lžiček denně.

Zázraky dokáže i čistý slepičí či kuřecí vývar. I ve chvílích, kdy už nemáte na jídlo ani pomyšlení, poproste někoho o silný, pomalu tažený vývar ze slepice či kuřete. Při vaření nezapomeňte na pořádnou porci česneku, pepře a na závěr vše zasypte petrželkou. Tato zdánlivě obyčejná polévka vám posílí imunitu, dodá sílu a hlavně pomůže odkašlávat.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky