Sušíte prádlo správně? Musí vám vonět.

Zima není pro sušení prádla dobrým obdobím a mnoho z vás jistě řeší, kam umístit šňůry s mokrým prádlem.
 Ostatní 
10. listopadu 2015 19:40 / Wikimedia Commons/Al Silonov
  0   0
Sušení prádla je tak automatická věc, že nad ní nepřemýšlíte… Děláte to ale správně?

Sušení prádla na slunci

Bílé košile jsou díky slunečním paprskům krásně vybělené. Díky rozkládacím venkovním sušákům schne navíc prádlo viditelně rychleji a oblečení na něj lze zavěsit i na ramínku. Nebudete tak už muset řešit zmačkané prádlo. A kdo to z praxe zná, potvrdí, že prádlo vysušené sluncem opravdu výjimečně voní.

Ale pozor! I na čistotu prádla může mít pobyt venku na slunci špatný vliv. Pokud žijete někde na samotě u lesa, nehrozí usazování polétavého prachu na textilu, ale většinou se tomu nelze vyhnout, navíc pokud za několik týdnů začne topná sezóna.

Jak tedy sušit prádlo doma? 

Pokud sušíte prádlo na sušáku, měli byste mít na paměti, že je vhodné jej umístit do větratelné, popřípadě vytápěné a zároveň větratelné místnosti. Neměli byste dávat sušák s mokrým prádlem příliš blízko ke zdi, ani k topnému tělesu.

Podle odborníků byste se měli vyhnout sušení prádla v koupelně. Většina malých panelákových koupelen nemá ani okna pro účinné větrání. Prádlo tak schne déle a navíc roste vzdušná vlhkost a s ní i riziko vzniku plísní v místnosti.

Ideální je dobře a často větraná a zároveň vytápěná místnost nebo alespoň její méně využívaná část. Jestli máte vytápěnou komoru, umístěte sušák sem.

V pokoji nedávejte sušáky příliš blízko ke stěně, do rohu, kde necirkuluje vzduch ani přímo na topení pod okno. Tady bude bránit šíření teplého vzduchu do místnosti. Navíc se vlhkost začne srážet na studeném okně. Plísně pak mohou vznikat podél oken.

Jestliže už musíte mít šňůry v koupelně, pomůže funkční ventilátor, nejlépe s čidlem, které samo hlídá vlhkost vzduchu.

Pokud nejde o choulostivé prádlo, které se nesmí příliš pomačkat, volte vyšší otáčky ždímání a textil v bytě sušte co nejméně mokrý.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu