Jestli se chcete radovat z kvetoucí orchideje, dopřejte jí banánové hnojivo. Budete koukat

 Ostatní 
18. července 2020 08:14 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Existují triky, které orchidej přimějí kvést Depositphotos
Orchideje zdobí nejeden okenní parapet, tyto exotické krásky mají velkou škálu příznivců. Není se co divit, nádherně kvetou a interiéru dodají punc luxusu. Pokud se chcete z květů radovat častěji, dopřejte jim speciální banánové hnojivo.

O orchidejích se říká, že to jsou královny pokojových rostlin. Aby vám ovšem kvetly, je třeba si vybrat nejen správný druh podle podmínek, které váš byt nabízí, ale také se o ně musíte správně starat. V klasických celoročně vytápěných bytech se bude dařit zejména orchidejím druhu Phalaenopsis, dále Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Základem úspěšného pěstování je, že rostliny musejí mít vždy dobře vyvážené všechny základní podmínky – vhodný substrát, správné světlo, teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.

Kvetou i třikrát do roka

Pokud orchidejím dopřejete, co potřebují, kvetou i dvakrát či třikrát do roka, v průměru kvetou tři měsíce.

Jenže co dělat, když vám orchidej naposledy kvetla před půl rokem a stále se díváte jen na zelené listy? Rostlině můžete v kvetení trochu pomoci, a to hned několika způsoby.

Změňte stanoviště

Některé rostliny nesnášejí, když je přendáváte z jednoho místa na druhé. Orchideje to ale mají naopak, změny stanoviště vyloženě milují. Přes den ji můžete nechat vyhřívat třeba na východním parapetu, přes noc ji ale klidně přeneste do chladnější místnosti, kde může být klidně i 15 stupňů Celsia.

Terapie tmou

Pokud je orchidej celkově v dobré kondici, pouze se jí nechce kvést, můžete vyzkoušet také terapii pomocí tmy. Na jeden týden ji jednoduše přemístěte do tmavší místnosti. Nedostatek světla může kvetení nastartovat. Zda tato metoda zabrala, poznáte nejpozději do tří týdnů. Za tu dobu by se už na rostlině měly objevit první pupeny.

Banánové hnojivo

Kvetení orchidejí podpoří i fosfor. Ten obsahují mimo jiné také banánové slupky, které za běžných okolností vyhazujete do odpadkového koše. V banánových slupkách je i dostatek draslíku a hořčíku. Všechny tyto minerály orchidej v kvetení ohromně povzbudí. Vyrobte si proto speciální hnojivo z banánových slupek.

Jednu banánovou slupku nakrájejte na menší proužky, které nechejte dva dny odstát v litru vody. Po celou dobu luhování nechejte banánovou slupku s vodou v ledničce. Tento výluh posléze sceďte a smíchejte s čistou vodou v poměru 1 : 1. Takto získané banánové hnojivo používejte místo zálivky. Jeho maximální životnost je jeden týden, musíte jej ovšem mít po celou dobu v ledničce. O dalším využití banánové slupky v domácnosti jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej