Není stan jako stan. Poradíme vám, jak vybrat ten správný

 Ostatní 
13. července 2020 11:24 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při koupi stanu musíte zohlednit celou řadu faktorů Depositphotos
Chystáte se v létě s rodinou pod stan, ale ještě jej nemáte? Pokud dobře vyberete, může vám stan sloužit mnoho let. Na co všechno se při výběru stanu zaměřit?

Je to jednoduché. Složit, zabalit a máte hotovo. Stan je prostě skvělý přenosný přístřešek, který si můžete vzít prakticky kamkoliv, ať už na rodinné výlety, na dovolenou k moři, ale také na zahradu či do hor. Jeho koupě už tak jednoduchá nebývá. Je totiž třeba si uvědomit, že si kupujete dočasné obydlí, na které se musíte spolehnout i v nepřízni počasí. Proto je potřeba opravdu dobře vybrat.

Kam se chystáte

Pokud se vydáte koupit stan, musíte si v první řadě ujasnit účel, kvůli němuž si ho pořizujete. Cena stanu určuje nejen jeho kvalitu, ale i způsob použití, resp. typ akcí, které s ním lze podnikat. Má-li vám sloužit spíše jako zábava pro děti na zahradě nebo k bazénu, pak klidně vyrazte do některého marketu, kde seženete za tisícovku takovou příjemnou ochranu před sluncem a dotěrným hmyzem. Hodláte-li však stan používat skutečně na cesty nebo do hor, počítejte s tím, že za pár korun jej určitě nekoupíte. 

Každý gram dobrý 

Důležité je si ujasnit, zda budete stany používat na túry nebo jej vozit v autě. Podle toho také přihlížejte k hmotnosti. Pro dlouhé vícedenní přechody platí, že každý ušetřený gram je dobrý. Ovšem nesmí to být na úkor jeho kvality, odolnosti a stability stanu. Pamatujte si, že hmotnost lehkých a kvalitních stanů pro dvě osoby se pohybuje někde kolem 2,5 kg. Stan pro 2 - 3 osoby váží v průměru 3,5 kg. Velké rodinné stany váží i 7 a více kilogramů. 

Vlezeme se?

To, co by vás dále mělo zajímat, je také kapacita stanu, tedy počet osob, pro které je určen. Tady by opět měla jít ruku v ruce hmotnost s kapacitou. Protože stan vážící 1 kilo určitě nebude splňovat nároky 4 lidí, kteří hodlají trávit dovolenou například na horách. 

Odolnost 

Asi nikdo z vás nechce, aby mu do stanu při každém dešti zatékala voda. Proto se u stanu nezapomeňte zaměřit na voděodolnost. V našich klimatických podmínkách vystačíte s hodnotou 3 000 mm vodního sloupce, do hor je určitě vhodnější sáhnout po vyšší hodnotě, někde okolo 5 000 a výš. Nezapomeňtě také na podlážku. I ta by měla být voděodolná, v rozmezí 5 000 mm - 10 000 mm. Kromě voděodolnosti bývají stany vybaveny také ripstop úpravou, která zabraňuje proniknutí cizího tělesa materiálem a v případě jeho poškození zabraňuje dalšímu šíření trhlin. 

Náročnost postavení 

Modelů a tvarů stanů je dnes celá řada. Proto si zjistěte, jak moc náročné bude váš nový stan postavit. Zvlášť, pokud se stanováním nemáte absolutně žádné zkušenosti. Když už budete u konstrukce stanu, podívejte se také, jaké nabízí počet a velikost předsíněk i počet vchodů. Pokud plánujete, že budete ve stanu často vařit, je vhodné vybírat stan se dvěma předsíněmi a nebo velkou apsidou.

Cirkulace 

Každý kvalitní stan by měl být rovněž opatřen odvětráváním. To je důležité nejenom proto, abyste se v létě neuvařili a stan se nepotil, ale také v chladnějších obdobích roku. Určitě byste se totiž nechtěli probudit do stanu plného jinovatky z vydýchaného vzduchu uvnitř. Správná cirkulace vzduchu vám ve stanu zajistí správnou teplotu, ale především odvádí přebytečnou vlhkost, která by se mohla ve stanu vysrážet. A pokud máte vybráno, zbývá vám zvolit ještě vhodný spací pytel. Na něm totiž záleží, jak dobře se vyspíte. Podle čeho se při výběru řídit, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte