Umíte prát peřiny a polštáře?

 Ostatní 
01. března 2016 19:44 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nic není příjemnější, než se v chladném večeru zachumlat do měkkých nadýchaných duchen z peří. Internet
Investicí do kvalitních peřin a polštářů investujete do kvalitního spánku. Ale jak se o peřiny a polštáře správně starat a pečovat o ně? Po probuzení je vhodné je vyvětrat, tím se zbaví vyšší teploty, i přebytečné vlhkosti.

Není tedy vhodné peřiny hned po tom, co vylezete z postele zastýlat, nebo překrýt přehozem, který větrání brání. Protože ochranu proti znečištění zajišťuje povlečení, přikrývky a polštáře se tak mohou prát jednou do roka. Při praní peřin platí rovněž stejná pravidla jako u povlečení, tedy že záleží na materiálu.

Zvlášť důležitou péči je třeba věnovat peřinám z dutého vlákna. Zde se doporučuje prát v pračce, která je naplněna zhruba jen z třetiny svého objemu. Peřiny totiž obecně hodně nabývají na rozměru, neboť dokáží nasát velké množství vody. Přeplněná pračka by tak způsobila špatné vyprání a možná i další problémy.

Dále je dobré použít také menší množství pracího prášku, než na které jsme zvyklí při praní běžného oblečení.

Po vyprání je nutné nechat peřiny důkladně proschnout. Ideální je opět využití sušičky. Při sušení ve venkovním prostředí se totiž může do peřin dostat například pyl, který pak dělá neplechu v případě, že trpíme alergií. Při sušení peřin je také dobré je chránit před přímým slunečním svitem.

Pokud máte dostatečně velkou sušičku (s kapacitou cca 7kg), můžete přikrývky sušit sami doma na nízkou teplotu. Když k nim při sušení přidáte 2-3 tenisové míčky, budou pak hězky natřepané.

Pokud sušičku nemáte, nechte praní i sušení na firmě, která se tím zabývá. Například „Bel&Blanc" mají pobočky ve většině nákupních center a dokáží prát a sušit i jemné prachové peří. Nebudete se tak muset zabývat tím, abyste vše dělali přesně tak, aby peří dostalo nejlepší péči.

Na co si dát pozor?

  • Přílišná teplota vody při praní
  • Přeplněnost pračky
  • Důkladné vysušení po vyprání
  • Kontrola štítků povlečení a peřin ( výrobci zde udávají přesné pokyny pro praní)
  • Intenzita praní: povlečení- 1-2 za měsíc, peřiny- 1 za rok
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině