Jen čistá pračka vypere do voňava. Zbavte se nánosů i vodního kamene

 Ostatní 
27. února 2021 15:02 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při prvních náznacích nevypraného prádla rázně zasáhněte Depositphotos
Pračka stejně jako každý jiný spotřebič potřebuje jednou za čas očistit. A to nejen zvenku, ale především zevnitř. Nečistoty, které se postupně usazují ve filtru či mezi gumovým těsněním bubnu, časem začnou zahnívat. Výsledkem je, že se zhoršuje odtok vody, prádlo nevoní nebo je dokonce i po vyprání špinavé. Náprava je přitom rychlá a jednoduchá, stačí na to prostředky, které máte běžně doma.

Po vyčištění pračky se zároveň zbavíte případných plísní a bakterií, které se v nánosech drží a nemilosrdně množí.

Zbavte pračku nánosů

Pokud zjistíte, že po vyprání není prádlo dostatečně vyždímané nebo dokonce nepříjemně zapáchá, je nejvyšší čas na důkladnější očistu. Začněte tím, že z pračky vytáhnete všechny části, které lze, a důkladně je umyjete. Protože zejména v nádobkách na prací prášek a aviváž zůstávají po pracích cyklech zbytky prostředku, které se usazují a tlejí. K čištění můžete použít například starý zubní kartáček, který je na různé malé záhyby skvělým pomocníkem. Samozřejmostí je pak vytažení a vyčištění filtru hrubých nečistot.

Octová lázeň

Stejně jako v mnoha jiných situacích v domácnosti i při čištění pračky se velmi osvědčil ocet. Pokud chcete pračku čas od času pouze preventivně protáhnout, nalijte jeden litr octa přímo do bubnu pračky a zapněte ji na cyklus s nejvyšší teplotou. Pokud to pračka umožňuje, můžete zkrátit prací cyklus. Pokud není pračka silně zanesená, po tomto vyprání bude opět jako nová, navíc důkladně vydezinfikovaná.

Očista z venku

Dalším krokem by měla být důkladná očista pláště, do něhož se také usazeniny rády zažírají. Ani v tomto případě nešetřete na čisticím prostředku, který pomocí hadříku dostaňte do všech záhybů a důkladně si s nimi pohrajte. Myslete však na to, že pokud k celkové očistě rádi používáte ocet, právě u gumových součástí s ním raději šetřete.

Tip

Pokud gumové části vysušíte po každém praní, usazování nečistot eliminujete na úplné minimum.

Vzhůru do hlubin

Pokud máte předchozí kroky hotové, můžete se vrhnout na čištění hlavních částí pračky. Začněte tím, že si k ruce vezmete ocet a sodu, případně kyselinu citronovou. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody bikarbony a místo pro aviváž naplňte octem. Dva hrnky můžete nalít i přímo do bubnu. Zvolte prací cyklus s nejvyšší teplotou a spusťte pračku na prázdno. Čtěte také: Jak udržet ručníky a osušky měkké, hebké a voňavé.

Stopka před mácháním

Jakmile se cyklus přiblíží do fáze máchání, zastavte pračku a aniž byste vypustili vodu, nechte ji bez celkového vypnutí stát klidně do druhého dne, a poté v pracím cyklu pokračujte. Pokud se vám zdá, že je vaše pračka ještě stále zanesená, zopakujte celý proces ještě jednou. Nebo použijte starší tričko nebo jiný oděv, které již nebudete potřebovat, dejte jej do pračky a nádobku na prášek naplňte asi dvěma třetinami sáčku s kyselinou citronovou. Poté pračku opět spusťte na prací cyklus s nejvyšší teplotou a vyčkejte do konce. 

Tip

Aby vám pračka nezapáchala, vylijte po každém praní z nádobky na prací prostředek a aviváž vodu a propláchněte ji, případně i osušte. Zároveň nechte pračku pootevřenou, aby dobře větrala.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...