Odstraňte dálniční známku snadno a beze stop

Odstranění staré dálniční známky nemusí být horor
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
02. února 2021 08:54 / Archiv
  0   0
S koncem ledna nastává pro spoustu řidičů povinnost odstranit starou dálniční známku. Jelikož se letos přechází od klasických kupónů na sklo k elektronickým dálničním známkám, budete provádět tento krok naposledy. Tedy alespoň co se týče našich dálničních známek.

Spousta řidičů se při odstraňování staré známky potýká s problémem, jak to udělat, aby šla známka dolů hezky celá a na skle nezůstaly nevzhledné zbytky lepidla. Přinášíme vám proto několik tipů, které vám při odstraňování dálniční známky ušetří spoustu nervů.

Postačí škrabka z kuchyně

Úplně nejlepší je na odstranění staré známky speciální škrabka k tomu určená. Seženete ji snad v každé prodejně autodoplňků a na některých benzinkách. S touto škrabkou se známky zbavíte rychle a snadno.

Pokud si tuto speciální škrabku nechcete pořizovat navíc, možná doma najdete vhodnou alternativu. Stejným způsobem totiž můžete využít například škrabku na sklokeramickou desku. I s tou se zbavíte staré známky raz dva, a hravě si poradí i s případnými zbytky lepidla.

Poslední možností je klasická žiletka. S tou však zacházejte velmi opatrně. Kromě toho, že se s ní můžete snadno pořezat, hrozí také, že si poškrábete čelní sklo.

Pomoci může i fén

Pokud nemůžete použít žádnou z vychytávek uvedených výše, nejspíš vám nezbude nic jiného, než se zbavit staré známky pomocí nehtů. Musíte však počítat s tím, že odlepení nebude nic snadného. Alespoň trochu si můžete v tomto případě pomoci fénem. Pokud jím starou známku před odlepením trochu zahřejete, lepidlo povolí, a když budete při odlepování postupovat opravdu opatrně, nemusí po odlepení zůstat ani moc lepidla na skle.

Je však pochopitelně potřeba zajet s autem někam, kde budete mít na dosah zásuvku, a je třeba si dávat také pozor, abyste známku nezahřívali, když je sklo namrzlé. V důsledku teplotního šoku by totiž mohlo sklo popraskat. O tom, jak správně rozmrazit auto před jízdou, se dočtete více zde.

Pokud nemáte ani možnost pomoci si fénem, můžete si na odstranění známky zajet do garáží k nějakému nákupnímu centru. Teplota uvnitř bude rozhodně o něco vyšší než venku, takže i tam lepidlo trochu povolí.

Jak na zbytky lepidla

Pokud už jste starou dálniční známku odstranili, ale sklo zůstalo zanesené od zbytků lepidla, nezoufejte, i s tím si dokážete snadno poradit. Ideálním pomocníkem pro tyto případy je technický líh. Lepidlo rozpustí, a když vám trochu ukápne na palubní desku či na potahy, nedojde k poškození. Dobře vám poslouží také technický benzin, případně ten obyčejný, který tankujete na benzince.

Použít můžete také obyčejné ředidlo či aceton. V tomto případě ale postupujte nanejvýš opatrně, protože tyto prostředky, na rozdíl od lihu, mohou interiér vašeho vozu poškodit.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu