Pěstujte si doma rýmovník a prožijte zimu bez plného nosu!

 Ostatní 
02. října 2017 15:00 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
2 fotografie v galerii
Celou zimu vás nikdo nevidí jinak, než s kapesníkem u nosu? Letos to může být jinak! Shutterstock
Kdo by si nepřál strávit alespoň jednu zimní sezónu bez neustále plného nosu. Ať děláte co děláte, rýma vás vždycky dostihne. Zkuste na ni jít letos od lesa a pořiďte si tuto léčivou rostlinu, která se s rýmou popere ještě dříve, než ji chytnete.

Chladná už jsou nejen rána a zanedlouho se objeví i první ranní mrazíky, které se na nás podepíší velkou spotřebou papírových kapesníčků. Časté smrkání je nejen otravné, ale velmi často má na svědomí nepříjemný zánět dutin, který se ve většině případů neobejde bez antibiotik.

Zázračná molice neboli rýmovník

Plectranthus – bylina z čeledi hluchavkovitých. Možná o této rostlině slyšíte prvně, a nebo jste o ní slyšeli jako o řeckém eukalyptu, španělském tymiánu nebo kubánském oreganu. Ve všech případech se jedná o tutéž rostlinu, která je typická svými dužnatými listy, které jsou hustě porostlé stříbrnými chloupky. Má specifickou a velmi výraznou vůni, která připomíná směs eukalyptu, máty, meduňky a kafru.

Jak účinkuje a čeho vás zbaví

Rýmovník je bylina, která má široké využití, ale nejvíce se používá pro boj s rýmou či nachlazením. Chcete-li se vyhnout rýmě úplně, není nic jednoduššího, než si rostlinu zakoupit a pravidelně promnout její listy v prstech a inhalovat omamnou vůni.

Z rýmovníku si ale můžete připravit i čaj, který pomáhá při nachlazení a rýmě v případě, že jste prevenci zanedbali a ve vašem těle už řádí bacily. Odvar z této na první pohled i hezké rostliny vám ale také pomůže zmírnit bolest hlavy, zlepšuje trávení, snižuje vysoký tlak a pomáhá odstraňovat ledvinové i žlučníkové kameny. Navíc nevoní ani komárům, takže se v létě vyspíte do růžova i s otevřenými okny.

Jak rýmovník pěstovat

Je až k podivu, jak jednoduchá je péče o tuto zázračnou bylinu. Jediné, co potřebuje, je dostatek světla. V zimě mu stačí místo u okna a v létě nepohrdne balkonem či terasou – pak se vám může velmi bohatě rozrůst. Dopřejte mu teplé stanoviště, na kterém by neměla teplota dlouhodobě klesnout pod 12°C. Nevadí mu ani parapet nad radiátorem. V jeho blízkosti hlavně nikdy nevětrejte.

Zálivka

Většina rostlin nesnáší přelití a rýmovník na tom není jinak. Lépe snese, když ho zapomenete zalít, než když ho zalijete dvakrát. Kontrolujte mu substrát a klidně ho zalévejte až v případě, že bude hlína opravdu suchá.

Tipy pro bohatší růst

  • rýmovník přesaďte ihned, jakmile jej přinesete z obchodu
  • přesazujte ho pravidelně každý rok – jedině tak se může rozrůstat
  • zasaďte ho do substrátu s větším podílem písku, aby mohla odtékat přebytečná voda
  • nikdy jej nezasazujte do květináče bez odtokového otvoru – nemá rád vlhkost
  • pro opravdu košatou rostlinu jej pravidelně zaštipujte
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu