Nejzajímavější nenáročné druhy pokojových rostlin, jejichž pěstování zvládnou i začátečníci

 Ostatní 
20. března 2021 15:33 / Veronika Prášilová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Péči o tyto rostliny zvládnou v pohodě i děti Depositphotos
Rádi byste svou domácnost ozvláštnili o rostliny v květináči, ale nejste příliš zdatní pěstitelé? Pak neklesejte na mysli, jelikož existuje několik druhů pokojovek, jejichž pěstování zvládnou i úplní začátečníci.

Přinášíme vám výčet těch nejzajímavějších nenáročných rostlin.

Nenáročná barevná kráska

Zřejmě největší popularitě se u začátečníků těší toulitka drobnokvětá, známá také jako anturie. Pokud v obchodě narazíte na nízkou rostlinu se srdčitými listy, červenými, růžovými, bílými či oranžovými květy, z jejichž středu vyrůstají výrazné pestíky, pak se jedná o zmiňovanou toulitku a rozhodně po ní sáhněte. Péče o ni není nijak náročná, potřebuje pouze pravidelnou zálivku odstátou vodou a občasné přihnojení. Pro svůj růst potřebuje kyselý substrát a dostatek světla, avšak nesmí být na přímém slunci.

Hlavně hodně vody

Další populární nenáročnou rostlinou je šáchor, který se vyskytuje v několika druzích, avšak do interieru se hodí ty menší s výškou do 50 centimetrů. Jelikož se šáchor řadí mezi vodní rostliny, bude potřebovat mělký květináč s velkou podmiskou, ze které se bude snadno odpařovat voda. Jeho substrát musí být vždy vlhký, prospívá mu také rosení. V létě můžete šáchor umístit ven, ale nikdy nesmí být na přímém slunci. Vzpřímené lesklé listy s dutým řapíkem jsou typickými znaky zamiokulkasu. Doma vám sice spíše nepokvete, ale i tak vypadá nádherně. Nikdy mu nesmí vyschnout kořenový bal, na což dávejte velký pozor, jelikož je mu dobře na přímém slunci a ve vyšších teplotách.

Pozor na hnilobu

Mnozí pěstitelé se shodují, že nenáročnou rostlinou je také pepřinec. Ačkoliv se snadno rozmnožuje s pomocí zakořeněných listů, mohou se právě ty stát kamenem úrazu v péči o něj. Při pravidelné zálivce totiž musíte dávat dobrý pozor, abyste vodou nepotřísnili právě i listy. Ty mají totiž sklon k hnilobě, kvůli níž rostlina snadno uhyne. Pokud však dopřejete pepřinci rozptýlené světlo a suchý vzduch, bude se mu u vás dobře dařit a oblaží vás krásnými plasticky vypadajícími listy. Čtěte také: Některé pokojové rostliny se ve studii osvědčily jako čističky vzduchu.

Krasavec s hustým chocholem

Pokud je vaším snem rostlina, která svým vzezřením připomíná palmu a máte doma i dostatek prostoru, pořiďte si dračinec. Jedná se o nejméně náročný druh dracény, který vyniká tmavězelenými listy s červeným proužkem po stranách. Rostlině se nejlépe daří na světlém či na mírně stíněném místě, vyžaduje přiměřenou zálivku a občasné přihnojování. Jakmile dosáhne rostlina stáří několika let, můžete její hustý chochol seříznout, na jeho místě pak vyrostou nové. Z dalších populárních rostlin si mohou začátečníci pořídit také pryšec latexový, kolopejku či žumen.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu