Nevylévejte lák z okurek, má mnoho dalších využití
Nálev z kyselých okurek může posílit vaše zdraví, pomoci předcházet zdravotním problémům, a navíc i posílit samoregulační a samoléčebné schopnosti těla.
Lék na kocovinu
Když pijete alkohol, vaše tělo je dehydratované a bolest z kocoviny v plném proudu. Pokud se tomu všemu chcete vyvarovat, ujistěte se, že než půjdete spát, vypijete trochu láku. Uvidíte, jak se druhý den budete cítit mnohem lépe.
Úleva od křečí a bolestí svalů
Mnoho sportovců a lékařů doporučuje po každém tréninku vypít ¼ sklenice okurkového láku společně s vodou. Takové množství by mělo zabránit křečím a únavě svalů.
Uklidnění pokožky po spálení sluncem
Postačí vám namočit vatový tampón do šálku s lákem a aplikovat na postiženou oblast. Ocet v této okurkové šťávě pomáhá zmírnit popáleniny.
Zklidňuje bolest žaludku
Mnozí uvádějí, že šťáva z nakládaných okurek jim pomáhá při pálení žáhy nebo podrážděném žaludku.
Další dobrou volbou je med a ocet, případně okurková šťáva, která je o něco chutnější než ocet.
Lák proti nachlazení a bolesti v krku
Jen jedna lžíce láku vám pomůže v boji proti nachlazení a chřipce. Ocet je totiž stejně účinný jako sirup proti kašli, navíc je ale mnohem přirozenější, než tento medikament.
Dodává tělu antioxidanty a výživné látky
Jak jsme již zmínili, okurková šťáva obsahuje vysoké množství elektrolytů, vitaminu C a vápníku. Navíc má nízký obsah kalorií.
Tyto její vlastnosti z ní činí vynikající nástroj pro zlepšení si svého celkového zdraví a regulaci tělesné hmotnosti.
I antioxidanty a výživné látky z jiných potravin se pomocí ní snadněji do těla vstřebávají.
Lák jako hnojivo i zabiják plevele
Funguje v obou případech. Na jednu stranu pomůže k rozpuku rostlin (lilie, petrklíč nebo vlčí bob) – rostlin, které tak milují kyselou půdu. Na druhou stranu lák dokáže zničit plevel. Pamatujte si tyto užitečnou rady, budou se vám jednou hodit!