Polévka je grunt... Proč nezapomínat na polévku a kdy ji naopak vynechat?

 Ostatní 
19. listopadu 2016 07:01 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Poctivá polévka umí zasytit, zahřát, skvěle chutná, a přesto nemusí zevšednět!  Internet
Je vaření vaším koníčkem? Pak jistě víte, proč už naše babičky říkávaly, že polévka je grunt... Je to totiž hluboká pravda, dobrá polévka je základ. 

Polévka může být součástí oběda či samostatným jídlem – vydatnou večeří nebo lehkou přesnídávkou. Dříve se říkalo, že „polévka je grunt a maso je špunt“. Polévka nesměla chybět při žádném, ani sebeprostším obědě. Dnes, kdy si stravování v pracovní dny většinou zjednodušujeme, se na polévky často zapomíná.

I dnes by měla být součástí zdravého a vyváženého jídelníčku, ať už je zeleninová, luštěninová či s masem. A navíc v zimním období dobře zahřeje. Velkou výhodou polévek je rychlá a snadná příprava.

Proč polévky ano?

Některé polévky obsahují spoustu zeleniny různých druhů, a tedy jsou zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Prostřednictvím polévek lépe zařadíme do jídelníčku i luštěniny. Navíc nám polévky, zejména v zimě, kdy nebývá pocit žízně výrazný, pomáhají s dodržováním pitného režimu.

Nahradí i hlavní jídlo, ale...

Jako předkrm se lépe hodí vývary. Polévka může být ale i skvělým hlavním jídlem, například večeří. Nedosáhneme toho však pouze polévkami čistě zeleninovými. V takovém případě je třeba přidat i zdroj bílkovin jako je třeba libové maso, vejce nebo sýr.

Při hubnutí

Lidé s nadváhou, kteří drží redukční dietu, aby zhubly, by polévku k obědu jako předkrm jíst neměli a to hlavně ty hutné, zahušťované.
Vhodný je jedině vývar ze zeleniny nebo libového masa. Vývarem s kousky zeleniny zaplníte žaludek a už nebudete mít takové nutkání sníst velké množství hlavního jídla.

Nebudete mít také tak rychle hlad.

Výhodou polévek je i jejich nižší glykemický index, i proto se při hubnutí doporučují. Například čočková polévka má energetickou hodnotu 270 kilojoulů a glykemický index velmi nízký. To znamená, že téměř nezpůsobuje výkyvy cukru v krvi, a vy po ní tak rychle hlad nedostanete.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

Škoda Scala: Praktická stylovka