Zaútočily na vaši zahradu mšice? Vyrobte si doma vlastní postřik!
Podomácku vyrobený bio postřik je k rostlinám rozhodně šetrnější. Návodů, jak se mšich zbavit, je hned několik.
Česnek
Česnek mšicím nevoní. Rozmačkejte dva stroužky česneku do sklenice s vodou. Nechte asi čtyři hodiny louhovat a pak česnekovou vodou květiny postříkejte.
Bylinná nálož
Pokud máte přístup k pelyňku, natrhejte pár listů, přidejte kopřivy a zalijte sklenicí vroucí vody. Postřik bude připraven po zhruba šesti hodinách louhování. Směs můžete připravit i jen z kopřiv.
Tabákový nálev
Osvědčeným tipem proti mšicím je také tabákový nálev. Dvě lžičky zalijte vařící vodou a nechte vychladnout. Pak směs nalijte do rozprašovače a aplikujte na postižené rostliny.
Mléko
Bio postřik lze vyrobit i z obyčejného polotučného mléka. Stačí ho smíchat v poměru jedna ku jedné s vodou a směs je hotová.
Rajčatový postřik
Listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice nevyjímaje. Účinný postřik vyrobíte z 80 g nasekaných listů. Ty namočte přes noc ve vodě a ráno sceďte. Do směsi můžete přidat i trochu nastrouhaného mýdla.
Lógr
Proti mšicím na růžích i na pokojových rostlinách se dobře osvědčila i kávová sedlina. Stačí ji přisypat k rostlině do květníku nebo okolo stonku na záhon.
Octová voda
Vyzkoušet můžete i octovou vodu. Do obyčejné vody dejte trochu octu a postřik je hotový. Pak už jen stačí vodu na keříky nalít nebo nastříkat.
Pokud budou bioprostředky na mšice krátké, můžete si domácí postřik vyrobit i z chemických prostředků, které máte běžně doma.
Mýdlová směs
Přibližně 200 gramů potašového (draselného) mýdla nastrouhejte do jednoho litru teplé vody a rozmíchejte. Po vychladnutí opatrně stříkejte na napadená místa.
Koktejl z jaru
Tradiční babskou radou je i směs z jedné lžičky kvalitního mycího prostředku na nádobí a půl litru vody. Tekutinu přelijeme do rozprašovače a mšice hezky osprchujeme.
Coca-cola odstraní rez i mšice
Coca-cola vám účinně odstraní rez, ale funguje i proti mšicím. Smíchejte ji s vodou ve stejném poměru a pak aplikujte na rostliny.
Tip: Při použití chemičtějších postupů je dobré druhý den opláchnout rostliny obyčejnou vodou.